AKTUALNOŚCI

Młody Indiana Jones w CBS Europa
kkosicka, Poniedziałek 17 Kwiecień 2023

Majówkowe podróże – u nas także w dalekie kraje i to w najlepszym towarzystwie, jakie można sobie wymarzyć! Oto młody Indiana Jones, który od dziecka przeżywa niezwykłe przygody, uczy się szacunku dla odmiennych kultury i tego, co dla nich ważne, a także poznaje niezwykłe osoby. Są wśród nich postaci historyczne. Na trzy pierwsze filmy w cyklu „Przygody młodego Indiany Jonesa” zapraszamy od 1 do 3 maja po godz. 19:00. Dwa kolejne filmy pokażemy w majowe soboty.

Dr Henry Walton Jones Jr., znany jako Indiana Jones, znalazł się na 2. miejscu listy najwspanialszych bohaterów w historii kina, sporządzonej przez American Film Institute w roku 2003 (James Bond był 3., a Han Solo dopiero 14.). Pojawił się nie tylko w filmach, ale i powieściach, powieściach graficznych, grach wideo i parkach rozrywki. Tak jak widzowie, swojego bohatera kocha też George Lucas. Nic więc dziwnego, że po serii przygód Indiany w pełni wieku męskiego postanowił pokazać drogę, jaką późniejszy poszukiwacz najważniejszych artefaktów przebył jako chłopiec i młodzieniec. Wymarzonym do tego formatem wydawał się telewizyjny serial familijny. I tak powstały ‘Kroniki młodego Indiany Jonesa”, w późniejszych latach przemontowane i uzupełnione na potrzeby DVD, wydawane i emitowane jako „Przygody młodego Indiany Jonesa”.

Serial skupia się na dwóch okresach z życia Indy’ego – wiek 8-10 oraz 16-20 lat. Nastoletni bohater pojawił się już w trzecim filmie z serii, „Indiana Jones i ostatnia krucjata”, ale wcielający się w niego River Phoenix odmówił pracy dla produkcji telewizyjnej. Dlatego w roli młodego odkrywcy oglądamy Coreya Carriera i Seana Patricka Flanery’ego. Jest i trzeci odtwórca postaci, tym razem 93-letniej – oto George Hall jako staruszek Indiana w każdym odcinku wspomina swoje perypetie.

W CBS Europa poznajemy ośmioletniego Indy’ego, gdy wraz z ojcem, matką, a wkrótce także guwertnantką wyrusza z Princeton przez Oksford do egipskiej Doliny Królów, na pustynię i do Marakeszu. Po safari z Masajami dociera do Paryża, a potem do Indii i na Wielki Mur Chiński. Kilka lat później Indy, już jako student archeologii, odkryje rozkosze Nowego Jorku i jego jazowego zagłębia, a wróciwszy z okopów I wojny światowej wyruszy z Londynu przez Aleksandrię na wyspy Połudnowego Pacyfiku.

Serial ma także walory edukacyjne: młody Indiana – a my wraz z nim - poznaje wiele postaci historycznych. Od Lawrence’a z Arabii i Theodore’a Roosevelta, poprzez Edgara Degasa, Pabla Picassa, Krishnamurtiego, George’a Gershwina po Bronisława Malinowskiego.

A oto szczegóły emisji:

Poniedziałek 1 maja
19:15 Przygody młodego Indiany Jonesa: Moja pierwsza przygoda

Wtorek 2 maja
19:05 Przygody młodego Indiany Jonesa: Pasja życia

Środa 3 maja
19:05 Przygody młodego Indiany Jonesa: Podróż światłości

Sobota 13 maja
15:25 Przygody młodego Indiany Jonesa: Skandal 1920 roku

Sobota 20 maja
15:05 Przygody młodego Indiany Jonesa: Pawie oko

W TYM MIESIĄCU
Johnny English Reborn
Johnny English: Reaktywacja
Czwartek 30 Maj
19:00
The Juror
Pod presją
Sobota 25 Maj
22:45
Laws of Attraction
Pozew o miłość
Poniedziałek 27 Maj
17:10