AKTUALNOŚCI

Louis de Funes w CBS Europa
kkosicka, Czwartek 2 Lipiec 2020

Od nieświadomego przemytnika przez sprytnego krytyka kulinarnego aż po dyrektora opery, o którego upomniała się wielka historia – bohaterowie francuskiego mistrza komedii będą nam towarzyszyć w CBS Europa przez całe lato!

Jeśli wydaje wam się, że Louis de Funes nigdy nie był młody, w pewnym sensie macie rację. Wszystkie jego najważniejsze i najbardziej znane filmy powstały, gdy aktor przekroczył pięćdziesiątkę. Do tego czasu nie tylko grywał, ale i zdołał nakręcić ponad sto tytułów (grał nawet w sześciu filmach rocznie), ale żaden z nich nie osiągnął popularności późniejszych przebojów.

Szlachcic w nocnym klubie

Louis Germain de Funes de Galarza (urodzony w 1914) był synem hiszpańskiego arystokraty, mieszkającego we Francji szanowanego prawnika. Miał starszego brata i siostrę, o których nigdy nie chciał mówić. Żenił się dwa razy – drugą jego żoną została wnuczka pisarza Guy de Maupassanta, która później stała się jego agentem. Zamieszkali w jej XVII-wiecznym zamku Clermont pod Nantes. Trzecią żoną – już tylko filmową – była Claude Gensac: grała jego żonę i w serii o żandarmie, i w Wielkich wakacjach, i w Hibernatusie, i w Skąpcu. Z dwóch synów aktora jeden został lekarzem, drugi – Olivier – zagrał z ojcem w sześciu filmach, w tym w Zawieszeni na drzewie i Wielkich wakacjach.

W czasie II wojny światowej de Funes żył z gry na pianinie w paryskich nocnych klubach. Pierwszą rolę w filmie zagrał w roku 1945, pierwszą poważną i dostrzeżoną – w filmie Podróż do Paryża – dopiero w roku 1956. Lekceważony przez „wielkich” komedii francuskiej tego okresu – Bourvila i Fernandela, irytujący „wielkich” poważnego kina - Jeana Gabina czy Jeana Maraisa, wypłynął na szerokie wody filmem Koko w roku 1963. Niemal natychmiast zostaje zaangażowany do roli żandarma z Saint-Tropez – i jego popularność nie osłabła już do końca życia. Obaj „poważni” aktorzy wystąpią zresztą w końcu z de Funesem – Gabin w Człowieku z tatuażem, Jean Marais w serii o Fantomasie. I to filmy o Fantomasie są dziś chyba najlepiej pamiętanymi obrazami tego ostatniego aktora, będącego wszak kiedyś idolem.

Ukochany neurotyk

Przeciwnicy Louisa de Funesa twierdzą, że jest zawsze taki sam. I że jest męczący, to jego rozbieganie, hiperaktywność, wymachiwanie rękami, przykuce, skoki, nienaturalne miny, pokrzykiwanie... Dla fanów te wady stają się zaletami – kochają de Funesa właśnie za to, że tak biega i krzyczy. Bo rzeczywiście staje się wtedy bardzo śmiesznym człowieczkiem.

Wielkim kasowym przebojem była Wielka włóczęga – komedia wojenna, w której de Funes partnerował Bourvilowi – obejrzało we francuskich kinach rekordowe w owym czasie 17 mln osób. Koszty produkcji filmu Gamoń (drugi wspólny występ z Bourvilem) zwróciły się po trzech tygodniach wyświetlania. Przebojem stała się seria sześciu – bardzo nierównych - filmów o przygodach żandarma Cruchota z prowincjonalnego Saint-Tropez. Do polskich kin trafiła z dziesięcioletnim opóźnieniem, a też pod kasami kin ustawiały się długie kolejki (podobnym hitem było w Polsce Skrzydełko czy nóżka, opowieść o wojnie „kucharstwa wysokiego” z fast foodami). PRL-owska telewizja raczyła widzów komediami de Funesa z okazji wszelkich świąt – niemal każdy obywatel znał już na pamięć Napad na bank, Wielkie wakacje (pogoń ojców za zakochanymi w sobie dziećmi), Hibernatusa (próbę odtworzenia XIX-wiecznego świata na użytek przodka sprzed 70 lat, przypadkowo odmrożonego z lodów Alaski), Oskara (gdzie de Funes wyczyniał przedziwne rzeczy ze swym nosem, rozciągając go, przydeptując i zaplątując w supeł). Dopiero jednak w latach 90. mieliśmy okazję poznać Przygody rabina Jakuba, gdzie de Funes przebierał się za chasyda.

Krytycy wszelako najbardziej cenią chyba przedostatni film zmarłego w 1983 de Funesa, Kapuśniaczek – dwóch starych (ale bardzo jarych) rolnikach, w których zupie rozsmakował się kosmita.

CBS Europa zaprasza na siedem komedii z udziałem francuskiego mistrza – premierowe emisje zaplanowaliśmy na sobotnie popołudnia w lipcu i sierpniu:

Wielkie wakacje - sobota 4 lipca o 14:55
Zawieszeni na drzewie - sobota 11 lipca o 15:30
Skrzydełko czy nóżka? - sobota 18 lipca o 15:35
Panowie, dbajcie o żony - sobota 25 lipca o  15:20
Gamoń - sobota 1 sierpnia o 14:35
Wielka włóczęga - sobota 8 sierpnia o 14:40
Kapuśniaczek - sobota 15 sierpnia o 19:00

W TYM MIESIĄCU
Film Stars Don't Die in Liverpool
Gwiazdy nie umierają w Liverpoolu
Poniedziałek 4 Marzec
21:00
Blue Valentine
Blue Valentine
Niedziela 3 Marzec
21:00
The Addams Family
Rodzina Addamsów
Piątek 1 Marzec
19:05