
Reżyseria: Martin Scorsese
Obsada: Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer, Winona Ryder, Alexis Smith, Geraldine Chaplin, Mary Beth Hurt, Alec McCowen, Richard E. Grant, Richard E. Grant, Miriam Margolyes
Rok: 1993
Tytuł oryginalny: The Age of Innocence
Skandal, na który jedynym lekarstwem jest przyspieszenie ślubu – ale czy to wyleczy złamane serce?
Akcja filmu toczy się w Nowym Jorku, w latach 70. XIX wieku, w środowisku bogatych i wpływowych rodzin, stanowiących nowojorską elitę towarzyską. Młody prawnik, Newland Archer (Daniel Day-Lewis) jest zaręczony z piękną, dobrze urodzoną i majętną May Welland (Winona Ryder). Choć w tym środowisku małżeństwa to raczej umowy zawierane między rodami, by łączyć fortuny i mnożyć bogactwa, niż scementowanie uczuć, Archer jest szczerze oddany swojej narzeczonej, a ona bardzo w nim zakochana. Wszyscy zgodnie twierdzą, że to świetnie dobrana para i doskonały związek jednoczący dwie znamienite nowojorskie rodziny. Archer jest szczęśliwy, aż do chwili, gdy któregoś wieczoru poznaje w operze hrabinę Ellen Olencką (Michelle Pfeiffer). Hrabina, kuzynka May, właśnie wróciła z Europy, gdzie zostawiła męża, z którym chce się rozwieść. To, oraz fakt, że popełniła „mezalians” decydując się na ślub z człowiekiem spoza swojego środowiska, bogatym polskim hrabią, ostatecznie przekreśliło ją w towarzystwie. Archer jest zafascynowany nie tylko urodą i wdziękiem hrabiny, ale przede wszystkim tym, że oto spotkał kobietę, która ma własne zdanie, myśli samodzielnie oraz idzie swoją drogą, patrząc na świat z dystansem. Mimo uczucia do May, Archer zakochuje się w hrabinie, i to z wzajemnością. Grozi im zakazany romans i skandal towarzyski, na który jedynym lekarstwem jest przyspieszenie daty ślubu. Ale czy to wystarczy, by Newland zapomniał o Ellenie?
Film powstał na podstawie powieści Edith Wharton. Piękne zdjęcia, wspaniałe kostiumy i doskonała obsada sprawiają, że obraz ten nie ulatuje z pamięci wraz z napisami końcowymi, lecz długo jeszcze trzyma widza w zamyśleniu. Wiek niewinności był nominowany do pięciu Oscarów, m.in. za najlepszą rolę drugoplanową dla Winony Ryder i najlepszy scenariusz. W rezultacie film otrzymał Oscara za kostiumy.
PROGRAMY