
Reżyseria: Ron Howard
Obsada: Tom Cruise, Nicole Kidman, Thomas Gibson, Robert Prosky, Barbara Babcock, Cyril Cusack, Eileen Pollock, Colm Meaney, Douglas Gillison, Michelle Johnson, Wayne Grace, Niall Toibin, Barry McGovern, Gary Lee Davis, Jared Harris
Rok: 1992
Tytuł oryginalny: Far And Away
Ron Howard, autor tak znanych filmów jak Willow czy Piękny umysł, realizuje na początku lat 90. pełen epickiego rozmachu melodramat osadzony w realiach XIX wieku.
Dziewiętnastowieczna Irlandia. Joseph Donnelly, młody, ubogi farmer, żyje wraz z rodzicami, uprawiając kawałek kiepskiej ziemi. Rodzina nie jest jednak w stanie spłacić renty dzierżawnej, co doprowadza do tragedii. Bezlitosny dziedzic podpala dom rodziny Donnellych, a w pożarze ginie ojciec Josepha. Młodzieniec postanawia zemścić się, lecz przy pierwszej próbie zabicia dziedzica zostaje złapany. Ratunek dla Josepha przychodzi z niespodziewanej strony. Piękna Shannon Christie, wyzwolona, temperamentna córka dziedzica zakochuje się w chłopaku. Pomaga mu uciec i razem wyruszają na poszukiwanie innego, lepszego życia do Ameryki. Nowy świat okazuje się jednak miejscem równie trudnym do życia, jak biedna Irlandia. Młodzi rozstają się, a ich uczucie zostaje wystawione na ciężką próbę.
Za horyzontem to film niezwykle widowiskowy, pełen realizacyjnego rozmachu. Twórcom udało się z dużą pieczołowitością oddać klimat epoki, przedstawić realia historyczne i obyczajowość tych burzliwych lat. Ameryka, kraj wielkich perspektyw, okazuje się światem rządzącym się bezlitosnymi zasadami przetrwania. Dwoje bohaterów przechodzi przyspieszony kurs dorosłości, ich marzenia o wolności, niezależności i własnym kawałku ziemi zostają brutalnie skonfrontowane z rzeczywistością. To również test dla siły ich uczucia. Za horyzontem to przede wszystkim poruszający, klasycznie opowiedziany melodramat. Jego siła to znakomite kreacje aktorskie, z błyskotliwą Nicole Kidman na czele. Historia irlandzkiego mezaliansu, wsparta znakomitymi dialogami i poczuciem humoru, to również metafora zmieniającego się świata. Świat dawnych wartości, podziałów klasowych odchodzi w zapomnienie, a wraz z dojrzewaniem bohaterów zdaje się zmieniać również otaczająca rzeczywistość. Podkreślano klasę zdjęć Mikaela Salomona, a także walory muzyki Johna Williamsa, świetnie komponującej się z obrazem.
GALERIA
PROGRAMY