AKTUALNOŚCI

9 x panna młoda
kkosicka, Wtorek 10 Marzec 2020

Dziewięć panien młodych, dziewięć ślubów (które doszły do skutku lub nie), dziewięć wesel – i pełen wachlarz rozterek towarzyszących kobietom w tym ważnym dniu. Czy sześć własnych ślubów daje prawdziwą wiedzę o szczęściu w miłości? Lepszy żywy sierżant czy zmarły pułkownik? Czy można pójść do ślubu w sukni innej panny młodej? I czy jedyna metoda, by naprawić własne błędy wiodące do ołtarza to sprzed niego zwiać? Odpowiedzi (a czasem tylko podpowiedzi) na te wszystkie pytania znajdziecie w naszym tekście – a przede wszystkim na ekranie. Wszystkie wymienione filmy są w bibliotece CBS Europa – a dwa będą miały u nas premierę jeszcze w marcu!

1. Kill Bill 1&2
Panna młoda mścicielka: Uma Thurman
Niektóre panny młode giną, jeśli podczas ślubu przytrafi im się zamach na ich życie – ale nie Beatrix Kiddo. Jej ślub skończył się mało romantycznie: dziura po kuli w głowie, cztery lata śpiączki, wielokrotne gwałty, pogrzebanie żywcem. „Ten film powinien nosić tytuł ‘Kill Uma’” – mówiła po latach Thurman. Cóż, wyobraźnia Tarantino jest bogata, Panna Młoda miała więc za co się mścić. Dziś wiemy też, że podczas kręcenia „Kill Bill” Uma stała się kolejną ofiarą Harveya Weinsteina, a na skutek niefrasobliwości reżysera niemal straciła życie na planie w wypadku samochodowym. „Nie pamiętam już, ilu ludzi zabija w tych filmach moja bohaterka. Z drugiej strony, kiedy liczby robią się dwucyfrowe, nie robi to zbyt wielkiej różnicy. (…) Po jakimś czasie odkryłam, że młode kobiety uwielbiają postać, którą zagrałam. (…) Miały poczucie, że są wykorzystywane, tkwiły w złych związkach, nie czuły się ze sobą dobrze. Ten film dał im siłę, żeby coś zmienić” – mówiła Uma w wywiadzie. Więc bierzmy przykład (no, może trochę mniej krwawy) z Panny Młodej i walczmy o siebie!

 

2.Żandarm się żeni
Panna młoda ciepła wdówka: Claude Gensac
Nawet żandarm może się zakochać! Kiedy między sierżantem Cruchotem a Josephą, atrakcyjną wdową po pułkowniku, zaiskrzy (i to w najbardziej dosłownym tego słowa znaczeniu), nic już nie będzie takie samo. A wtedy drżyjcie złoczyńcy, którzy ośmielicie się narazić Josephę na niebezpieczeństwo! Podobno Louis de Funes zachwycony grą Claude Gensac w jednym z przedstawień powiedział jej: „Chcę, żebyś grała we wszystkich moich filmach, bo przynosisz mi szczęście!” W efekcie zagrali razem w 10 filmach, a w siedmiu z nich Claude była żoną Louisa. W komedii „Żandarm się żeni” wcielała się w tę rolę po raz trzeci.

 

 

 

3.Gorączka weselna
Panna młoda nieprzekonana: Andrea Roth
Premiera: sobota 14 marca 2020 godz. 21:00
Któż może więcej wiedzieć o ślubie – i o braku szczęścia w miłości! – niż sześciokrotna mężatka? Gwiazda literatury kobiecej (w tej roli Delia Burke) poczuje się świetnie w roli swatki, gdy okaże się, że jej młoda redaktorka i jej najlepsza przyjaciółka wciąż czekają na tego jedynego. Pamiętajcie: najważniejsza jest wizualizacja własnych pragnień! Młoda redaktorka wkrótce się zaręczy i zacznie przygotowania do ślubu: te wszystkie kwiaty, tabliczki na stoły, suknia, te sprawy. Ale gdy tak trudno wybrać smak weselnego tortu, może powinno się zatrzymać na chwilę?

 

 

 

 

4.Miłość Grace
Panna młoda uratowana z pożaru: Chandra West
Premiera: sobota 21 marca 2020 godz. 21:00
Świadkowa doskonała – umie wywabić czarną plamę z białej sukni ślubnej tak, że nie zostaje żaden ślad. Ale kiedy sama stanie przed ołtarzem, nic już nie będzie wydawało się takie proste. Pożar, z którego cudem zostaje uratowana przez przystojnego strażaka (Mark Consuelos) zmienia jej spojrzenie na świat. Do którego momentu trzeba brnąć w konsekwencje własnych wyborów, nawet jeśli coraz bardziej wydają się błędne? I czy naprawdę jedyną metodą na uniknięcie ślubu z niewłaściwym facetem jest ucieczka sprzed ołtarza?

 

 

 

 

5.Wysadzony z siodła
Panna młoda rozrywana: Amy Smart
Kiedy w pannie młodej zakocha się ktoś inny – na przykład świadek… Znamy już taką jedną – to oczywiście Keira Knightley w „To właśnie miłość”. Tej miłości do panny młodej zawdzięczamy jedną z najczęściej cytowanych i przerabianych scen z komedii romantycznych: wyznania na kartkach A3. Poznajmy więc kolejną narzeczoną, którą budzi gorące uczucie w więcej niż jednym mężczyźnie. Tym razem świadek (Stuart Townsend) także jest lojalny i odpuszcza - ale jego kumpel już nie. Przecież nie może patrzeć na cierpienie z powodu nieodwzajemnionej miłości! Postanawia zniechęcić przyszłą pannę młodą do tego, z którym ma stanąć przed ołtarzem. Pamiętajcie więc, dziewczęta: jeśli wasz narzeczony przyjdzie ze śladami szminki na kołnierzyku i w obłoku damskiego zapachu, a będzie się tłumaczył, że ktoś nieznany cmoknął go w autobusie w kołnierzyk i rozpylił perfumy – to niekoniecznie będzie to bujda na resorach…

 

 

6.Gdy powiesz: tak!
Panna młoda w biznesie ślubnym: Kellie Martin
„Która panna młoda chciałaby iść do ślubu w butach, w których ktoś już do ślubu szedł?” – pyta właścicielka jedynego dotąd salonu ślubnego w miasteczku. I nie jest to pytanie retoryczne. Będzie musiała sobie na nie odpowiedzieć Annabelle, która otwiera właśnie drugi w mieście salon sukien ślubnych: salon vintage. Najtrudniejszy biznes będzie jednak kaszką z mlekiem w sytuacji, gdy nowo poznany przystojny prawnik (Chad Willett), szybko awansujący na narzeczonego Annabelle, okaże się synem właścicielki pierwszego salonu! Czy miłość i konkurencja w interesach mogą iść w parze? Przekonajmy się same!

 

 

 

7.Wymarzona pogoda na ślub
Panna młoda z żółwiem: Felicity Jones
Wydaje się, że sama nie wie, czego chce. Wychodzi za mąż za Jamesa Nortona, ale zaprasza na ślub dawnego ukochanego, Luke’a Treadawaya, którego potem unika. W dniu ślubu Dolly towarzyszymy jej rodzinie we wszystkich przygotowaniach i podzielamy zaskoczenie, gdy Joseph staje w drzwiach. Konfrontacja jest nieunikniona, ale wszyscy udają, że nie wiedzą, o co chodzi. Ponieważ jesteśmy na angielskiej prowincji w latach 20. XX wieku, nikt z członków rodziny nie biegnie po popcorn, gdy ich kuzyni czy ciotki zaczynają zachowywać się, hm, niestosownie – ale tak, miny obserwujących są pełne małej rodzinnej satysfakcji!

 

 

 

8.Było sobie kłamstwo
Panna młoda niezdecydowana: Jennifer Garner
To była strasznie trudna decyzja: mieć dzieci z Robem Lowem, z doskonała pulą genetyczną, czy też z Rickym Gervaisem? Przecież dzieci tego ostatniego na pewno będą grubaskami z perkatymi nosami! Tak, tu też mamy pannę młodą, która ostateczną decyzję podejmuje dopiero przed ołtarzem (co z nami jest, dziewczyny? Czy naprawdę tak trudno rozeznać nam się we własnych uczuciach, pragnieniach i upodobaniach, jak przedstawiają to producenci filmowi?). W tej znakomitej komedii o roli prawdy i zmyślenia w naszym życiu nie może zabraknąć refleksji o roli kłamstwa w miłości. Można? Nie można? Warto? Nie warto? A może – jeśli się bardzo chce, to chociaż nie można, jednak można?

 

 

 

9.Wesele Tony’ego i Tiny
Panna młoda rozczarowana: Mila Kunis
Moje wielkie włoskie wesele – mogłaby powiedzieć smutno Tina. Z nieprzewidywalnymi krewnymi, nieumiejącymi się zachować znajomymi, zbyt dużą ilością alkoholu… a przede wszystkim z rodzicami obu stron, którzy walczą ze sobą o przejęcie kontroli nad tym związkiem. Czy małżeństwo dwojga młodych ludzi, chodzących ze sobą od czasów licealnych, przetrwa choćby weselną noc? Przezabawna satyra na włoskie, skłócone ze sobą społeczności Queens i Long Island pomyślana była jako na poły improwizowana, wciągająca do gry publiczność sztuka. Stała się przebojem sezonu teatralnego 1988 w Nowym Jorku i od tamtej pory miała ponad 100 wystawień na całym świecie.

W TYM MIESIĄCU
My Best Friend's Girl
Dziewczyna mojego kumpla
Czwartek 23 Marzec
21:00
Escape From Alcatraz
Ucieczka z Alcatraz
Sobota 25 Marzec
21:00
Julie And Julia
Julie i Julia
Środa 29 Marzec
21:00