Życie jest słodkie

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Mike Leigh podpatruje życie zwyczajnej angielskiej rodziny, która uparcie, acz nieudolnie dąży do poprawy swojego statusu.

Andy i jego żona, Wendy, mieszkają na obrzeżach Londynu. Andy jest szefem kuchni, Wendy ma kilka dorywczych zajęć. Są jeszcze dwie córki, bliźniaczki - Nicole i Natalie. Jedna z nich pracuje jako hydraulik, druga jest bezrobotna i cierpi na bulimię. Andy, za namową znajomego, decyduje się kupić przyczepę, wierząc, że stworzy świetnie prosperujący bar na kółkach, stanie się biznesmenem i zacznie zarabiać duże pieniądze. Wkrótce okazuje się, że przyjaciel Andy’ego, Aubrey, również planuje własny biznes. Otwiera francuską restaurację, oferującą wymyślne dania. Wendy przyjmuje posadę kelnerki. Jednak żadnemu z restauratorów nie wiedzie się najlepiej.

Mike Leigh należy do grona największych indywidualności brytyjskiego kina. W jego bogatej twórczości - filmowej, telewizyjnej i teatralnej - dominuje problematyka społeczna i polityczna. Życie jest słodkie koncentruje się na obserwacji powszedniego życia przeciętnych ludzi i problemach społecznych Wielkiej Brytanii w okresie thatcheryzmu. To stonowana i momentami groteskowa opowieść o przedstawicielach niższych warstw klasy średniej utrzymana w przewrotnej, ironicznej, gorzkiej konwencji telenoweli. "Wielkim tematem kina Leigh jest ludzka nieumiejętnosć życia, lęk przed odrzuceniem, który stwarza tym większą obcość"...pisał Tadeusz Sobolewski. Tak jest i tu: bohaterowie próbują coś osiągnąć, zmienić, ale nie potrafią się wzajemnie w tych działaniach wspierać, ani ze sobą rozmawiać. Dodatkowo ta obserwacja pozornie zwykłych dni z życia pospolitych dorobkiewiczów staje się próbą rozliczeń z całym systemem. Autentyzmu fabule dodają znakomite kreacje odtwórców głównych ról – Jima Broadbenta (Andy) i Timothy’ego Spalla (Aubrey), ulubionych aktorów Leigh, wielokrotnie pojawiających się w jego filmach, zaś Alison Steadman świetnie zagrała Wendy. Film zdobył nagrodę londyńskich krytyków filmowych oraz nagrodę krytyków duńskich (Bodil Award) dla najlepszego filmu europejskiego.

Życie jest słodkie
Life Is Sweet
1990, Wielka Brytania
komedia
99 min
Mike Leigh

Oceń film

Your rating: Brak Average: 3 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.