Życie jest piękne

Poruszająca i pełna nadziei opowieść o miłości mimo okrucieństwa wojny.

Holokaust i filmowa komedia wydają się wzajemnie wykluczać. Bo jak można żartować z takiego tematu? W 1999 roku okazało się, że można nakręcić komedię, która w dużej części toczy się w obozie koncentracyjnym. Okazało się także, że może powstać prawdziwe dzieło filmowe. Do tego trzeba było talentu Roberta Benigniego.

Koniec lat 30. ubiegłego wieku. Do toskańskiego miasteczka przyjeżdża ekscentryczny i przezabawny Guido. Młody mężczyzna marzy o własnej księgarni, którą chce otworzyć z pomocą wuja. Już początek pobytu w miasteczku okaże się kluczowy dla Guida. Pewnego dnia spotyka piękną Dorę i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Kobieta pochodzi z wyższych sfer i niebawem ma wyjść za faszystowskiego urzędnika. Dorę i Guida zdaje się dzielić wszystko — pochodzenie, majątek czy perspektywy. Jednak połączy ich miłość. Guido, którego żydowskie korzenie stają się we Włoszech coraz większym problemem, poślubia w końcu Dorę, a wkrótce przychodzi na świat ich ukochany syn, Joshua. Koszmar wojenny dociera niestety i do Toskanii. Guido wraz synkiem zostaje umieszczony w obozie koncentracyjnym. Na własne życzenie oddaje się w ręce nazistów także Dora.

Komediodramat Benigniego okazał się prawdziwą rewelacją przełomu stuleci. Twórca, kojarzony do tej pory z czysto komediową twórczością, nakręcił film o dramatycznych czasach II wojny światowej. Przesyconą ciepłym humorem, ale także grozą Holocaustu. „Film Życie jest piękne przekroczył bowiem wiele granic na gruncie myślenia historycznego, estetyki filmowej i komunikowania społecznego. […] Benigniemu, który jest przede wszystkim twórcą komediowym, udało się dotknąć doświadczenia historycznego, dać wiarygodne świadectwo zagłady i stworzyć medialne źródło wiedzy o Holokauście, ponieważ nie epatował ani horrorem, ani humorem” — pisał o filmie krytyk Tadeusz Miczka. Życie jest piękne zdobyło nie tylko szereg prestiżowych nagród, ale również uznanie publiczności na całym świecie.

Najważniejsze nagrody: trzy Oscary, nagroda BAFTA, Grand Prize w Cannes, wyróżnienia David di Donatello.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.