Zombieland

Jak przetrwać w świecie zdominowanym przez zombie?

Atak zombie to jeden z klasycznych toposów kina grozy. Wykorzystywany nie tylko w niskobudżetowych horrorach, ale także w produkcjach bardziej ambitnych, tak jak Noc żywych trupów George’a A. Romero. W przypadku filmu Fleischera mamy do czynienia z komediową wersją ataku krwiożerczych kreatur.

Czas apokalipsy na ziemi. Ludzie zmieniają się w okrutne zombie, na ulicach zaczyna panować przemoc i chaos, a nieliczni nieprzemienieni starają się przetrwać w ukryciu. Jednym z nich jest fajtłapowaty i nieśmiały student Columbus. Niebawem dołączy do niego ekscentryczny, zdecydowany na wszystko Tallahassee. Zaczyna się walka na śmierć i życie. Zombie są wszędzie, więc broń wszelkiego kalibru jest w ciągłym użyciu. Walka z hordami krwiożerczych bestii nie ma tylko męskiego wymiaru. Do naszych dwóch śmiałków dołączają urocza Wichita i młodziutka Little Rock. Czy bohaterowie zdołają przetrwać?

Zombieland to film wymykający się jednoznacznym ocenom.  To przede wszystkim absurdalna i bardzo zabawna komedia w horrorowym entourage’u. Jednocześnie film Rubena Fleischera jest dziełem na wskroś postmodernistycznym, przypominającym swoją estetyką kino Tarantino czy Rodrigueza. Cytaty z innych filmów, szalony montaż i tempo akcji, unieważnienie logiki przyczynowo-skutkowej, a także charakterystyczne dla postmodernizmu przymrużenie oka czynią z komedii Fleischera coś więcej, niż tylko rozrywkę. Zombieland gwarantuje znakomitą zabawę także dzięki aktorom. Woody Harrelson to klasa sama w sobie, lecz równie błyskotliwie wypadają Jesse Eisenberg i Emma Stone. Plus dynamiczna ścieżka dźwiękowa Davida Sardy. Film spodobał się tak widzom, jak i krytykom — stąd wyróżnienia na festiwalu w Sitges, Scream Award czy nagroda amerykańskich krytyków. 

Zombieland
Zombieland
2009, USA
horror komediowy
85 min
Ruben Fleicher

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.