Zły Mikołaj

Oj, zły ten Mikołaj! Pije, pali, przeklina, dzieci nie kocha...

Willie jest zawodowym oszustem. Święta Bożego Narodzenia, dla innych pełne magii, dla niego stanowią jedynie okazję do popełnienia kolejnych przestępstw. Przebiera się wtedy za świętego Mikołaja. W czasie świąt nie ma przecież nikogo, kto wzbudzałby większe zaufanie. Ale w takim przebraniu wypada kochać dzieci. Willie tymczasem ich nie znosi. Wypada też kochać świat – on potrafi stawić mu czoła wyłącznie pod wpływem alkoholu.

Terry Zwigoff ma na swoim koncie tylko trzy pełnometrażowe filmy fabularne. Reżyser, który zadebiutował na dużym ekranie w 2001 roku komiksowym Ghost World, również w Złym Mikołaju pokazuje pazur i niezwykłe wyczucie czarnej komedii. Bo to opowieść świąteczna na opak: Mikołaj jest zły, choć ma szansę na zmianę swojego nastawienia do świata, kiedy na jego drodze staje pewien samotny dzieciak. Pytanie, jak ją wykorzysta? Obok samego pomysłu i zwariowanego poczucia humoru mocną stroną Złego Mikołaja są wyraziste postacie. Genialnemu Billy'emu Bobowi Thorntonowi w roli Mikołaja towarzyszy wygadany czarnoskóry karzeł na etacie elfa (Tony Cox), cwany szef ochrony sklepu (Bernie Mac), poprawny politycznie kierownik tegoż (John Ritter) oraz ponętna „siostra pani Mikołajowej”, która ma szansę dostać się do nasączonego wódą serca głównego bohatera (Lauren Graham). Nikt nie jest tu idealny czy bezinteresowny, ale do świata Williego-Mikołaja wszyscy pasują znakomicie. I gwarantują blisko półtorej godziny szalonej zabawy.

Film zdobył dwie nominacje do Złotego Satelity: w kategorii „najlepsza komedia lub musical” i za kreację Billy'ego Boba Thorntona. Aktor był też nominowany do Złotego Globu oraz do nagrody Teen Choice jako „ulubiony oślizgły typ”.

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.