Zakochany bez pamięci

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Potyczki zakochanego umysłu Jima Carreya.

Pewnego dnia Joel Barish odkrywa, że jego dziewczyna Clementine wymazała go z pamięci i ma nowego chłopaka. Mężczyzna udaje się do kliniki dr. Mierzwiaka, gdzie dowiaduje się, że też może poddać się takiej procedurze. W ciągu jednej nocy technicy za pomocą specjalnej maszyny zmapują jego wspomnienia związane z ukochaną, a rano obudzi się kompletnie jej nie pamiętając. Joel gromadzi wszystkie pamiątki wspólnego życia z Clementine i rusza w podróż w głąb swojego umysłu.

Charlie Kaufman to jeden z najbardziej intrygujących scenarzystów, twórca takich filmów jak Adaptacja, Niebezpieczny umysł czy Być jak John Malkovich. Zakochany bez pamięci jest postmodernistyczną grą z formułą komedii romantycznej — inteligentną, zabawną, poruszającą i formalnie oryginalną. Współscenarzystą filmu i jego reżyserem jest Francuz Michel Gondry, ceniony twórca wideoklipów m.in. dla Björk, Massive Attack i The Chemical Brothers. To doświadczenie niewątpliwie wpłynęło na formę tego surrealistycznego komediodramatu. Nielinearnie prowadzona akcja pozwala widzom z fragmentów wspomnień Joela poznać jego związek z Clementine, zobaczyć dobre i złe chwile. I przede wszystkim poszukać odpowiedzi na pytanie: czy można po prostu zapomnieć o ukochanej osobie? Autorzy filmu do współpracy zaprosili znakomitych aktorów. W postać Joela wcielił się Jim Carrey kojarzony głównie ze zwariowanych ról komediowych — Zakochany bez pamięci to kolejny obraz (m.in. po Truman Show) ukazujący jego wszechstronny talent. Clementine zagrała Kate Winslet, a w rolach drugoplanowych zobaczymy Elijah Wooda, Marka Ruffalo, Kirsten Dunst, Tom Wilkinson czy Jane Adams. Autorką zdjęć jest Ellen Kuras.

Film Kaufmana i Gondry’ego został doceniony na całym świecie, co potwierdzają liczne wyróżnienia: Oscar, BAFTA oraz Nagroda Brama Stokera za scenariusz, nagroda publiczności na festiwalu w Deauville, brytyjska Empire Award i nagroda na MFF Santa Barbara dla Kate Winslet. Ponadto był nominowany do Złotych Globów, Czeskich Lwów, francuskiego Césara czy nagrody Satellite.  

Zakochany bez pamięci
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
2004, USA
komediodramat
104 min
Michel Gondry

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.