Zabójcza piękność

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Małomiasteczkowy konkurs piękności i seria tragicznych wypadków. Czarna komedia w gwiazdorskiej obsadzie.

Małe miasteczko Mount Rose w Minnesocie. Jak co roku odbywa się tu konkurs piękności dla nastolatek sponsorowany przez firmę kosmetyczną. Lokalnym wyborom przewodniczy Gladys Leeman — była miss i żona bogatego właściciela salonu meblowego. Tegoroczne wybory są wyjątkowe, bowiem startuje w nich siedemnastoletnia córka Leemanów, Rebecca. Jej najgroźniejszą rywalką jest urocza Amber, która mieszka z matką-fryzjerką na osiedlu przyczep. Kiedy kolejne kandydatki ulegają  tajemniczym śmiertelnym wypadkom, Amber zaczyna się bać. Podejrzewa, że za wszystkim stoi pragnąca zwycięstwa Rebecca. Lecz upór matki, jej przyjaciółki Loretty oraz koleżanek startujących w konkursie sprawiają, że Amber nie poddaje się…

Scenariusz tej czarnej komedii napisała Lona Williams, którą zainspirowały jej własne doświadczenia jako uczestniczki konkursu piękności dla nastolatek w rodzinnym miasteczku w Minnesocie. Zabójcza piękność to satyra nie tylko na tego typu wybory, ale także na małomiasteczkową mentalność. Williams i reżyser Michael Patrick Jann wybrali dla swojego filmu formę paradokumentu — oto grupa filmowców  śledzi przygotowania do konkursu w Mount Rose, rozmawia z organizatorami, sędziami i oczywiście kandydatkami. To różnorodna grupa: od plastikowej, nastawionej na zwycięstwo Rebecki, po zwariowaną, kochającą Nowy Jork Lisę, cheerleaderkę Leslie czy uwielbiającą stepowanie Amber. Autorzy w krzywym zwierciadle pokazują zarówno marzące o wygranej uczestniczki, jaki i całe żyjące konkursem miasteczko. Ironiczne spojrzenie na amerykański sen i momentami bezlitosny humor to mocne strony filmu, choć na szczególną uwagę zasługuje obsada: Kirsten Dunst jako Amber, Ellen Barkin w roli jej matki, Kirstie Alley jako pani Leeman, a ponadto Allison Janney, Drenise Richards, Brittany Murphy, Amy Adams czy Alexandra Holden. Ciekawostką jest także udział scenarzystki Lony Williams w roli Jean — przestraszonej sędzi nr 3.

Nagroda FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 1999 roku

Zabójcza piękność
Drop Dead Gorgeous
1999, USA/Niemcy
komedia
94 min

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.