Wzgórze nadziei

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Anthony Minghella o miłości w czasie wojny secesyjnej. Z Nicole Kidman i Jude’em Law.

Trwa wojna secesyjna. Walczący po stronie Konfederatów Inman nie wierzy już w słuszność sprawy Południa. Marzy o końcu wojny i powrocie do Cold Mountain w Północnej Karolinie, gdzie czeka na niego ukochana Ada – córka miejscowego pastora. Po długim pobycie w szpitalu Inman postanawia zdezerterować. Wymyka się straży i udaje w długą drogę do domu. Tymczasem Ada, która została sama po śmierci ojca, walczy o utrzymanie rodzinnej farmy, ucząc się jednocześnie samodzielności. Pomaga jej w tym Ruby – wygadana miejscowa dziewczyna, która brutalne prawa życia zna jak nikt.

Nieżyjący brytyjski reżyser Anthony Minghella w swoim dorobku miał zaledwie sześć filmów pełnometrażowych. Od początku jednak udowadniał, że jest mistrzem budowania nastroju, opowiadania o ludzkich uczuciach, a także balansowania na granicy gatunków filmowych (Głęboko, prawdziwie, do szaleństwa, Angielski pacjent, Utalentowany pan Ripley, Rozstania i powroty). Wzgórze nadziei — adaptacja powieści Charlesa Fraziera — to film hollywoodzki, choć naznaczony wyraźnym autorskim piętnem. Minghella umiejętnie łączy kino epickie, gdzie ważną rolę odgrywa wielka historia, z osobistymi „małymi” historiami bohaterów. Mimo spektakularnych scen w centrum zainteresowania pozostają ludzie, których losy splatają się w czasie bratobójczej wojny. Historia miłosna stanowi klamrę fabularną, a reżyser opowiada ją poprzez serię retrospektyw, ale równie ważne jest „tu i teraz” – dramatyczne zmagania Ady i Ruby oraz niełatwa droga do domu Inmana. Minghella zachowuje proporcje między poszczególnymi wątkami, między widowiskiem a subtelną opowieścią o uczuciach. Wielką siłę filmu stanowi obsada: Jude Law w roli Inmana, Nicole Kidman jako Ada oraz Renée Zellweger jako Ruby. Na uwagę zasługują również drugoplanowe role Philipa Seymoura Hoffmana, Natalie Portman, Raya Winstone’a oraz Jacka White’a.

Siedem nominacji Akademii, osiem nominacji do Złotych Globów i 13 do nagród BAFTA oraz statuetki dla Renée Zellweger za najlepszą drugoplanową rolę żeńską. 

Oceń film

Your rating: Brak Average: 3.6 (5 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.