Wybory
21 LIP
00:35

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Życie statecznego nauczyciela w liceum wywraca się do góry nogami przez… szkolne wybory.

Jim McAllister jest lubianym nauczycielem wiedzy o społeczeństwie w lokalnym liceum. Ma poukładane życie osobiste i wydaje się spełniony na każdym polu — tak prywatnym, jak i zawodowym. A jednak życie Jima zmienia się o 180 stopni, gdy rozpoczynają się wybory na przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Po pierwsze startuje w nich ambitna Tracy — najlepsza uczennica w szkole, która zrobi wszystko, aby osiągnąć wymarzony cel. Po drugie: jakiś czas temu prymuska wdała się w romans z nauczycielem matematyki, a zarazem najlepszym przyjacielem Jima, czego skutkiem było zwolnienie Dave’a z pracy i rozwód. Jim namawia kontuzjowanego gwiazdora szkolnej drużyny futbolowej, by był kontrkandydatem Tracy w wyborach. Emocje nastolatków sięgają zenitu, a i osobiste sprawy Jima zaczynają się komplikować…

Alexander Payne to doświadczony reżyser, dobrze czujący się w kinie autorskim i kameralnych produkcjach (Schmidt, Bezdroża, Nebraska). Wybory są jego wczesnym filmem (scenariusz powstał na podstawie powieści Toma Perrotty), w którym Payne połączył popularną tematykę szkolną z satyrą na politykę. Bohaterem jest nauczyciel wkraczający w kryzys wieku średniego. W jego życiu wszystko wydaje się idealne: praca, żona i dom na przedmieściach. A jednak Jim McAllister czuje narastający bunt… wyzwolony przez nadgorliwą uczennicę, która bez skrupułów pozbyła się nauczyciela ze szkoły i nadal po trupach dąży do celu. Nastoletnie namiętności, ambicje i intrygi zaczynają wpływać na Jima, z dnia na dzień tracącego grunt pod nogami. Payne dowcipnie opowiada tę historię, bawiąc się zarówno formą, jak i treścią filmu. Wybory to komediodramat, ale podszyty czarnym humorem i karykaturalnie ukazujący problemy i młodzieży, i dorosłych. Zaś ciekawym rozwiązaniem jest narracja prowadzona w offu przez różnych bohaterów, a tym samym z wielu punktów widzenia. W rolach głównych wystąpili Matthew Broderick jako Jim oraz Reese Witherspoon jako Tracy. Świetna i inteligentna zabawa.

Film zdobył liczne wyróżnienia, w tym nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, trzy statuetki Film Independent Spirit, nagrodę za reżyserię na MFF w Valladolid oraz nominacje do Złotych Globów i Satelity za kreację Reese Witherspoon.

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.