Wielka włóczęga

Po ogromnym sukcesie Gamonia Gérard Oury postanowił powtórzyć sprawdzoną recepturę na kasową komedię. Ponownie angażuje gwiazdy, czyli duet Bourvil/de Funès, a akcję przenosi do okupowanej Francji czasu II wojny światowej.

Jest rok 1941 w Paryżu. Wracający z nalotu bombowego angielski samolot zostaje zestrzelony, ale trzem lotnikom udaje się katapultować. Jeden z nich ląduje na remontowanym budynku niemieckiej komendantury, drugi na dachu opery, a trzeci w basenie z fokami w miejscowym ogrodzie zoologicznym. Te zadziwiające okoliczności powodują, iż w pomoc poszukiwanym lotnikom zaangażowany zostają tynkarz Augustin i dyrygent opery, Stanislas LeFort. Obaj, niejako wbrew swojej woli, zadzierają z okupacyjnymi władzami i po kryjomu eskortując alianckich pilotów wyruszają w niebezpieczną podróż do strefy neutralnej. To dopiero początek serii niesamowitych perypetii.

Błyskotliwa farsa z udziałem legendarnych komików przyciągnęła przed ekrany niecodzienną publiczność. W samej Francji szacuje się, iż film obejrzało około 17 milionów widzów i dopiero Titanic poprawił ten wynik. Ciekawostką jest fakt, że Wielka włóczęga jest dotąd najpopularniejszym filmem o II wojnie światowej…w Chinach. Za sukcesem stał duży budżet i realizacyjny rozmach widoczny w obrazie. Znakomite plenery, pełne słońca i żywych kolorów zdjęcia Claude’a Renoira oraz staranność inscenizacyjna i dbałość o realia epoki to niewątpliwe atuty tej superprodukcji. Jednak podstawowym magnesem przyciągającym widzów do kin był brawurowy duet, czyli Bourvil i de Funès, dający w Wielkiej włóczędze prawdziwy popis gry aktorskiej. Komedia Oury’ego to jednocześnie wartka fabuła, zabawne, wielopiętrowe gagi i zręcznie przemycane elementy burleski. Nad całością unosi się duch Macka Sennetta, a zaskakujący finał jest prawdziwą ozdobą filmu. Dla widzów spragnionych rozrywki na najwyższym poziomie te dwie godziny spędzone przed telewizorem będą czystą przyjemnością. Film nagrodzono w 1977 na festiwalu w Niemczech.

Wielka włóczęga
La Grande vadrouille
1966, Francja/Wielka Brytania
komedia
119 min
Gérard Oury

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4.5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.