Wichry namiętności

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Trzech braci zakochanych w jednej kobiecie i opowieść o Ameryce początków XX wieku.

Historia Stanów Zjednoczonych to temat nieustannie frapujący filmowców. Dzieje młodego przecież narodu wiele mówią o czasach współczesnych, ludziach i obyczajach. Jednym z pisarzy, który chętnie brał na warsztat historię USA jest Jim Harrison. Jego twórczość bywa porównana do osiągnięć Williama Faulknera i Ernesta Hemingwaya. Właśnie na podstawie powieści Harrisona powstał film Edwarda Zwicka.

Pułkownik William Ludlow to doświadczony żołnierz, który zrezygnował z kariery wojskowej na znak protestu. Nie godził się na okrutne traktowanie Indian, wybrał więc spokojne życie na odosobnionej farmie w stanie Montana. William Ludlow ma trzech synów: Alfreda, Tristana i Samuela. Chłopcy dorastają w kontakcie z dziką naturą, pracując na farmie i snując plany na przyszłość. Samuel wybiera naukę, z kolei Tristan zainspirowany swoim przyjacielem, indiańskim wojownikiem, preferuje kontakt z przyrodą i życie na farmie. Pierwsze lata XX wieku to czas wzrastającego niepokoju na świecie. Zbliża się I wojna światowa. Tymczasem Samuel wraca do domu wraz ze swoją narzeczoną — piękną i wrażliwą Susannah.

Tytuł Wichry namiętności dobrze oddaje sens filmu. Obraz Zwicka to epicka opowieść o dziejach amerykańskiej rodziny na początku XX wieku. Opowieść o trzech braciach, których połączyła, ale także poróżniła miłość do jednej kobiety. To również namiętność do życia, świata i przyrody, która jest immanentnym składnikiem życia rodziny Ludlow. Główną postacią jest Tristan, którego witalność, pewne nieokrzesanie, lecz i siła charakteru są motorem napędowym akcji. Jest człowiekiem ciężko doświadczonym przez los, rozdartym między naturą i kulturą, miłością i samotnością. Historia rodziny Ludlow jest opowiadana przez starego Indianina, przyjaciela familii. Epicki rozmach filmu to w dużej mierze zasługa operatora Johna Tolla (Cienka czerwona lina, Simpatico) i autora muzyki Jamesa Hornera (Garderobiany, Titanic). Na szczególne wyróżnienie zasłużyli aktorzy: Brad Pitt, Anthony Hopkins i Julia Ormond.

Oscar dla Johna Tolla.

Wichry namiętności
Legends of the Fall
1994, USA
melodramat
127 min
Edward Zwick

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (3 votes)

Galeria

Terms & conditions     |     Cookies policy     |     Privacy policy     |     Community guidlines

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.