Wątpliwość
Czwartek z literaturą i dramatem

Dyrektorka katolickiej szkoły zaczyna podejrzewać księdza o molestowanie ucznia.

Nowy Jork, rok 1964. Przy jednej z katolickich parafii w Bronksie prowadzona jest szkoła podstawowa. Placówką zarządza surowa i konserwatywna siostra Aloysius, zaś proboszczem parafii jest postępowy ojciec Brendan Flynn. Zakonnica z niepokojem patrzy na ciepłe relacje księdza Flynna z chłopcami, zwłaszcza z jedynym czarnoskórym uczniem – Donaldem Millerem. Pewnego dnia niestosowne zachowanie dostrzega także młodziutka nauczycielka, siostra James. Gdy dzieli się swoją wątpliwością z dyrektorką, ta rozpoczyna otwartą krucjatę przeciwko ojcu Flynnowi.

Wątpliwość to drugi (i jak dotąd ostatni) film w reżyserskim dorobku Johna Patricka Shanleya. Autor nie tylko stanął za kamerą, ale również zaadaptował na potrzeby ekranu swoją sztukę teatralną wyróżnioną Pulitzerem i nagrodą Tony. Akcja filmu została ograniczona do niemal jednej przestrzeni – przyparafialnej szkoły w nowojorskim Bronksie. To historia swoistego „pojedynku” pomiędzy surową zakonnicą a sympatycznym proboszczem. Różnice dzielące bohaterów na każdym poziomie wydają się nie do pogodzenia, jednak oskarżenie o pedofilię stawia na szali wszystko. I przede wszystkim rodzi pytanie o dowód oraz uzasadnione wątpliwości. Shanley z jednej strony porusza wciąż aktualny i bolesny temat, z drugiej pokazuje ludzi – przede wszystkim ujawniając nie tyle słabości, ile ich nieznane oblicza. Teatralność jest świadomym wyborem twórcy, który w bardzo oszczędny sposób konstruuje swój film, przenosząc cały środek ciężkości na pokazanie konfliktu między bohaterami. A tu kluczowe jest aktorstwo najwyższej próby. W roli adwersarzy – siostry Aloysius i ojca Flynna – wystąpili Meryl Streep i Philip Seymour Hoffman, tworząc wybitne kreacje. Partnerują im m.in. Amy Adams jako siostra James oraz Viola Davis jako pani Miller. Znakomite kino skłaniające do refleksji.

Po pięć nominacji do nagród Akademii i Złotych Globów (w tym dla Streep i Hoffmana za najlepsze role pierwszoplanowe), po trzy nominacje do nagród BAFTA oraz Satelit, Wyróżnienia Critics' Choice i Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych dla Meryl Streep, a także Czarna Szpula i nagroda National Board of Review za kreację Violi Davis.

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.