Utalentowany pan Ripley

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Oszust postanawia przejąć tożsamość swojej ofiary. Minghella czyta Patricię Highsmith.

Tom Ripley jest niezamożnym młodym człowiekiem. Pewnego dnia bogaty biznesmen Herbert Greenleaf proponuje mu zapłatę za ściągnięcie do Stanów jego marnotrawnego syna. Dickie siedzi w Europie, zajmuje się jazzem i nie chce słyszeć o pracy w stoczni ojca. Tom leci do Włoch, gdzie zbliża się do młodego Greenleafa i jego pięknej dziewczyny Marge. Zafascynowany nimi i ich stylem życia, coraz bardziej identyfikuje się z Dickiem…

Wydana w 1955 roku powieść Patricii Highsmith Utalentowany pan Ripley była pierwszym z serii thrillerów Amerykanki, których bohaterem był psychopatyczny Tom Ripley. W 1960 książkę zaadaptował René Clément, a główną rolę w jego filmie W pełnym słońcu zagrał młody Alain Delon — wówczas wschodząca gwiazda francuskiego kina. Blisko 40 lat później ponownie po powieść Highsmith sięgnął Anthony Minghella, który zaprosił do współpracy trójkę bardzo popularnych aktorów: Matta Damona, Gwyneth Paltrow i Jude’a Law. Taka odsłona opowieści o Ripleyu spotkała się z przychylnym przyjęciem przez publiczność i krytykę, a film zdobył pięć nominacji i do Oscarów, i do Złotych Globów. Minghella skupił się na postaci Ripleya, pozwalając widzowi zidentyfikować się z coraz bardziej pogrążającym się w swojej obsesji bohaterem. Świetne zdjęcia do filmu zrobił John Seale, a w ścieżce dźwiękowej znalazły się standardy jazzowe z lat 50. Na uwagę zasługują również kostiumy i scenografia. Lecz mimo intrygująco odmalowanych na ekranie czasów połowy XX wieku, obraz Brytyjczyka pozostaje na wskroś współczesny. Bardziej wybrzmiewa tu także seksualna niejednoznaczność postaci Ripleya. Obok Damona, Paltrow i Lawa zobaczymy m.in. Cate Blanchett, Philipa Seymoura Hoffmana oraz Jacka Davenporta. Znakomity thriller brytyjskiego twórcy.

Utalentowany pan Ripley był prezentowany w konkursie głównym MFF w Berlinie. Za rolę Dickiego Greenleafa Jude Law zdobył swoją pierwszą nominację do Oscara oraz został uhonorowany nagrodą BAFTA.

Utalentowany pan Ripley
The Talented Mr. Ripley
1999, USA
thriller
134 min
Anthony Minghella

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.