Uśmiech Mony Lizy
Romantyczny weekend
26 LIP
02:10

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Niezależna nauczycielka zmienia spojrzenie uczennic na świat.

Emancypacja kobiet w zachodniej kulturze ma stosunkowo krótkie i często burzliwe dzieje. Nie przypadkiem Mike Newell akcję swojego filmu osadził w latach 50. ubiegłego wieku, a za jej miejsce wybrał ekskluzywny amerykański college dla dziewcząt.

Zaczyna się nowy semestr w prestiżowej szkole dla dziewcząt. Wellesley College skupia najlepsze studentki w kraju, więc i jesień 1953 roku należy do pracowitych. Na uczelnię przybywa nowa nauczycielka, młoda Katherine Watson. Będzie wykładać historię sztuki. Katherine szybko odkrywa, że uczennice, choć zdolne, wtłaczane są w ramy schematycznego myślenia. Zajęcia z prac domowych i nauka na pamięć nie są dla młodej nauczycielki szczególnie przydatne i w szkole, i w życiu. Jednak nowoczesne metody nauczania nie będą się podobać wszystkim. Nadchodzące wydarzenia połączą losy Katherine i kilku nowych znajomych — tak nauczycieli, jak i uczennic.

„Ludzie nie wiedzą jak zaklasyfikować moje filmy, bo tak bardzo różnią się one od siebie. Nie powtarzają się żadne motywy, więc nie wiadomo dokąd zmierzam, ale mnie się wydaje, że to, co robię ma sens i kierunek. Szukam historii, które mnie nie znudzą, kiedy będę je opowiadał” — powiedział w jednym z wywiadów Mike Newell, niezwykle doświadczony i utytułowany twórca, jeden z ciekawszych stylistów we współczesnym kinie. W Uśmiechu Mony Lizy Newell wręcz przenosi nas w amerykańską rzeczywistość lat 50., do ekskluzywnej, mocno konserwatywnej szkoły dla dziewcząt. Obserwujemy losy nie tylko młodej, samodzielnej nauczycielki Katherine, lecz także kilku dziewcząt wchodzących w dorosłe życie. Pierwsze uczucia, związki, plany na przyszłość to ten czas. Poważne decyzje przeplatane są czasem beztroski, zabawy i celebrowania przyjaźni. Newell pokazuje nie tylko kobiety i ich codzienność, ale również wychodzenie z gorsetu „kury domowej”, łamanie panujących konwenansów, zyskiwanie samoświadomości. W obsadzie prawdziwe gwiazdy: Julia Roberts, Kirsten Dunst, Maggie Gyllenhaal czy Julia Stiles.

 

Uśmiech Mony Lizy
Mona Lisa Smile
2003, USA
dramat
114 min
Mike Newell

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.