Upadłe niebo

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Oparta na faktach historia tzw. procesu chłopców ze Scottsboro.

Alabama, rok 1931. Po bójce w pociągu dziewięciu czarnoskórych nastolatków zostaje oskarżona przez dwie białe kobiety o gwałt. W błyskawicznym procesie, który ma miejsce w Scottsboro, wszyscy oskarżeni zostają skazani na krzesło elektryczne. Sędziami przysięgłymi są wyłącznie biali mieszkańcy miasta. Rok 1933. Afroamerykańscy działacze oraz członkowie partii komunistycznej doprowadzają do apelacji i Sąd Najwyższy, uznając liczne nieprawidłowości w prowadzonym postępowaniu, nakazuje ponowne rozpatrzenie sprawy. Tym razem w sądzie w Decatur. Na Południe przyjeżdża błyskotliwy nowojorski adwokat Samuel Leibowitz, który podejmuje się obrony jednego z oskarżonych — Haywooda Pattersona.

Dramat sądowy zainspirowany bulwersującym procesem dziewięciu Afroamerykanów z 1931 roku. Reżyserem i autorem scenariusza jest Terry Green, który w swoim filmie skupił się na powtórnym procesie oskarżonych, który odbył się w 1933 w mieście Decatur w Alabamie. Głównym bohaterem jest Samuel Leibowitz — adwokat z Nowego Jorku podejmujący się sprawy właściwie skazanej na przegraną. Obowiązująca w Alabamie segregacja rasowa, a także nastroje rasistowskie wydają się uniemożliwiać przeprowadzenie uczciwego procesu. Upadłe niebo to opowieść o szukaniu sprawiedliwości, znakomicie ukazująca działanie systemu prawnego w Stanach Zjednoczonych. Oprócz zdeterminowanego obrońcy na sali sądowej są sędzia James Horton oraz prokurator Thomas Knight Jr. — obaj, mimo południowych korzeni, z szacunkiem podchodzący do litery prawa. Walka w sądzie odbywa się na argumenty i dowody, choć film pokazuje również klimat społeczny panujący w tym czasie w Alabamie. Wyważona narracja oraz znakomite aktorstwo to jego niezaprzeczalne atuty. W roli Leibowitza wystąpił Tmothy Hutton, obok którego zobaczymy Davida Strathairna (sędzia Horton), Billa Sage’a (prokurator Knight), a także Leelee Sobieski (Victoria Price) i Azurę Skye (Ruby Bates). Przejmujące i mądre kino.

Nagroda publiczności na festiwalu filmowym Sidewalk (Birmingham, Alabama), Hollywood Film Award dla najlepszego filmu fabularnego 2006 roku.

Upadłe niebo
Heavens Fall
2006, 2006
dramat
101 min
Terry Green

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.