Taksówkarz

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Weteran wojny w Wietnamie rusza w miasto, by oczyścić je z plugastwa.

Travis Bickle to były wojskowy, który odszedł ze służby. Mężczyzna mieszka samotnie w Nowym Jorku i cierpi na bezsenność. Z tego powodu podejmuje pracę jako taksówkarz na nocnej zmianie. Travisa dotyka brud miasta — przestępczość, prostytucja, przemoc, z którą styka się co noc. Odskocznią od rzeczywistości jest dla niego Betsy, piękna pracownica komitetu wyborczego kandydata na prezydenta. Kiedy kobieta odrzuca go, Travis decyduje się na własną rękę rozprawić się ze złem toczącym Nowy Jork. Kupuje broń i zaczyna przygotowywać zamach. Pewnej nocy do jego taksówki wsiada nieletnia prostytutka Iris będąca pod opieką bezwzględnego alfonsa Sporta. Bickle postanawia pomóc dziewczynie wrócić na właściwą ścieżkę…

Jeden z najwybitniejszych filmów  w historii kina amerykańskiego z wielką rolą Roberta De Niro. Autorem scenariusza do Taksówkarza jest Paul Schrader, dla którego inspiracją była m.in. lektura dzienników Artura Bremera — zabójcy George’a Wallace’a, kandydata na prezydenta w 1972 roku. Filmowy Travis Bickle również pisze dziennik, a tym samym jest narratorem opowieści. Scorsese w swoim obrazie pokazuje człowieka, dla którego przemoc staje się drogą do odkupienia pogrążonego w chaosie współczesnego świata, ale też sposobem wyrażenia osobistej frustracji. Poprzez niejednoznaczną moralnie postać Bickle’a  reżyser dotyka aktualnych problemów, jednocześnie rysując portret człowieka zagubionego, nie potrafiącego odnaleźć się w życiu społecznym. Formalna surowość, świetne zdjęcia Michaela Chapmana oraz improwizacja na planie nadają jego dziełu naturalizmu i wrażenia obserwowania rzeczywistości. Genialnemu De Niro w roli Travisa partnerują m.in. Harvey Keitel, Peter Boyle, Albert Brooks i Cybill Shepard, a do dziś emocje budzi dojrzała rola 13-letniej wówczas Jodie Foster jako Iris. Muzykę do filmu napisał legendarny kompozytor Bernard Herrmann (Obywatel Kane, Psychoza, Przylądek strachu).

Złota Palma na festiwalu w Cannes oraz liczne nagrody i nominacje (w tym do Oscarów i Złotych Globów).

Taksówkarz
Taxi Driver
1976, USA
dramat
110 min
Martin Scorsese

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.