Szybcy i martwi

Na Dzikim Zachodzie rządzi bezlitosne prawo — silniejszego i szybciej strzelającego. To męski świat pełen brutalności i przemocy. Tym bardziej dziwi tu obecność… kobiety.

Atrakcyjna Ellen tylko pozornie nie pasuje do Dzikiego Zachodu. Wie jednak doskonale, jakie panują tu reguły. Doświadczenia dzieciństwa i młodości nauczyły ją twardego życia na granicy prawa. Ellen celnie strzela, dorównując w tej sztuce najlepszym rewolwerowcom. Pewnego dnia dociera do małego miasteczka. Miejsce to nie wzbudza sympatii. Rządzą nim korupcja i strach, a jedyną rozrywką jest miejscowy saloon. Niebawem ma się tu odbyć słynny konkurs rewolwerowców. Do pojedynków, często kończących się śmiercią, staje wielu znanych rewolwerowców. Między innymi bezwzględny Herod i jego rzekomy syn, młodziutki Kid. Herod to osoba, którą Ellen dobrze pamięta — bohaterka ma z nim do wyrównania stare rachunki. Kobieta także zapisuje się do turnieju dla najlepiej strzelających. Pojawia się również niejaki Cort, duchowny z bogatą przeszłością. Wszyscy będą musieli stoczyć pojedynki na śmierć i życie.

Sharon Stone, będąca również współproducentką filmu, świetnie odnajduje się w westernowej stylistyce. Piękna kobieta i aktorka gra charyzmatyczną Ellen z wdziękiem, ale i z charakterem, tworząc postać wzorowaną na legendach Dzikiego Zachodu. Pomimo tego że trup ściele się gęsto, nie brak w filmie specyficznego poczucia humoru i błyskotliwych dialogów. Nie przypadkiem nad całością czuwał Sam Raimi, mistrz kina gatunkowego, umiejętnego budowania napięcia oraz rozrywki na wysokim poziomie. Szybcy i martwi to prawie dwie godziny dla Dzikiego Zachodu, rewolwerowców i… prawdziwej miłości. Twórcy wiedzą, o co chodzi. Wartkie tempo akcji, ciekawe, dynamiczne zdjęcia i wyraziste postacie są niezaprzeczalnymi atutami. Obraz Raimiego łączy klasyczne westernowe receptury z postmodernistycznym przymrużeniem oka, a na ekranie widzimy prawdziwe gwiazdy: wspominaną już Sharon Stone, ale także Gene’a Hackmana, Russella Crowe’a czy Leonarda DiCaprio. Sam Raimi nie pozwala się nudzić — nie tylko miłośnicy westernu będą usatysfakcjonowani. 

Szybcy i martwi
The Quick and the Dead
1995, Japonia/USA
western
103 min
Sam Raimi

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.