Szkolny chwyt

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Młody nauczyciel z problemami nieoczekiwanie znajduje prawdziwą przyjaciółkę.

Dan Dunne uczy historii w szkole na Brooklynie. Stara się przede wszystkim nauczyć swoich podopiecznych myślenia, a dzięki swoim nietypowym metodom szybko staje ich ulubieńcem. Po lekcjach Dan trenuje szkolną drużynę koszykarek. Jednak poza pracą mężczyzna nie radzi sobie tak doskonale, uciekając od problemów w narkotyki. Pewnego wieczoru odurzonego nauczyciela widzi trzynastoletnia Drey – czarnoskóra uczennica, której brat siedzi w więzieniu za handel narkotykami. Dziewczynka pomaga Danowi i tak rodzi się między nimi nić porozumienia. Wkrótce oboje zaczynają wspierać się w trudnych sytuacjach.

Prezentowany na festiwalu w Sundance Szkolny chwyt to świetny debiut Ryana Flecka, którego w pracy scenariopisarskiej wsparła Anna Boden (odpowiedzialna też za montaż). Zrealizowany za niewielkie pieniądze, niezależny film został doceniony przez publiczność, krytyków oraz zdobył wiele nagród i nominacji. To opowieść skupiona na emocjach, z wyczuciem i szczerością pokazująca przyjaźń między młodym nauczycielem i uczennicą. Twórcy skupiają się zarówno na stronie psychologicznej postaci, jak i na tle społecznym. Zagubiony bohater znajduje oparcie w doświadczonej przez życie, nad wiek dojrzałej nastolatce uwikłanej w dziwny układ z lokalnym dilerem narkotyków. Ta relacja staje się dla Dana także lekcją odpowiedzialności za drugiego człowieka – poza murami szkoły i systemem edukacji. Kamera często obserwuje bohaterów, a niespieszne tempo i surowość obrazu nadają filmowi autentyzmu. W rolę główną wcielił się znakomicie Ryan Gosling – w 2006 już aktor uznany, choć jeszcze przed hollywoodzkim boomem na jego nazwisko – który za tę kreację otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. Jako Drey partneruje mu doskonała Shareeka Epps.

Obok kilkunastu nominacji do nagród filmowych na całym świecie, Szkolny chwyt otrzymał m.in. nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego, statuetki Independent Spirit oraz nagrody Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych za najlepsze kreacje aktorskie dla Goslinga i Epps, a także specjalne wyróżnienie dla Ryana Flecka na MFF w Locarno.

Szkolny chwyt
Half Nelson
2006, USA
dramat
103 min
Ryan Fleck

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.