Na skrzydłach orłów

Iran czasu rewolucji i ryzykowna akcja amerykańskiego przedsiębiorcy.

Ken Follett to jeden z najbardziej znanych i cenionych autorów powieści szpiegowskich oraz sensacyjnych. Powieść Na skrzydłach orłów ukazała się w 1983, a niedługo później na ekran przeniósł ją Andrew V. McLaglen.

Iran końca lat 70. ubiegłego wieku. Atmosfera w kraju robi się coraz bardziej napięta. Znienawidzone przez niektórych rządy szacha zdają się dobiegać końca. Fundamentaliści coraz bardziej dochodzą do głosu, a obowiązujące do tej pory prawo zostaje zawieszone. W tak niesprzyjającym klimacie działa na terenie Iranu duża amerykańska firma elektroniczna. Niestety samozwańcze władze nie patyczkują się z obcymi. Dochodzi do aresztowania pracowników amerykańskiego koncernu. Wszelkie dyplomatyczne starania o uwolnienie nie dają rezultatów. Ross Perot, zdesperowany właściciel firmy, postanawia działać na własną rękę — odnaleźć i odbić swoich pracowników. Pomocy szuka u doświadczonego komandosa, Arthura E. 'Bulla' Simonsa.

Na skrzydłach orłów to film i powieść zainspirowana autentycznymi wydarzeniami. Co prawda fabuła nie trzyma się ściśle faktów, lecz warto docenić umiejętnie oddanie atmosfery Iranu czasu rewolucji. Doświadczony reżyser Andrew V. McLaglen skupił się na polityczno-sensacyjnej intrydze. Widzimy starania dyplomatyczne mające na celu uwolnienie aresztowanych Amerykanów, a potem planowanie akcji odbicia więźniów. Czy w kraju wstrząsanym rewolucją jest szansa na pozytywne zakończenie sprawy? Czy umiejętności komandosa Simonsa okażą się wystarczające? Widzowie muszą przekonać się sami. Prawdziwą ozdobą dwuczęściowego filmu są kreacje Burta Lancastera oraz Richarda Crenny, ale tych aktorów miłośnikom kina przedstawiać nie trzeba. 

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.