Sin City - Miasto grzechu
11 CZE
23:15

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

„Witaj w Sin City. To miasto przyciąga ludzi bezwzględnych, zdeprawowanych i ze złamanym sercem. Niektórzy nazywają je mrocznym. Inni nazywają je domem”.

W Basin City prawo stanowią ludzie z przestępczego półświatka. Po śmierci swojej kochanki twardziel Marv stara się odnaleźć jej zabójców. Dwight chroni prostytutki z Old Town przed Jackie Boyem – skorumpowanym gliniarzem, zaś emerytowany policjant Hartigan usiłuje uratować striptizerkę Nancy przed psychopatycznym Żółtym Draniem. Ich drogi przecinają się w zaułkach Miasta Grzechu.

Frank Miller to jeden z najoryginalniejszych twórców komiksów, zaś stworzona przez niego seria Opowieści z Miasta Grzechu znakomicie łączy autorską kreskę z  mrocznym klimatem. W 2005 roku komiks na ekran zdecydował się przenieść Robert Rodriguez – reżyser doskonale czujący kino popularne. Wierność, również plastyczną, komiksowemu pierwowzorowi zapewnił Miller, który współreżyserował film, jednocześnie debiutując w tej roli. Twórcy sięgnęli po trzy niezależne historie, dzięki czemu Sin City zyskało trzech głównych bohaterów: siłacza Marva, wiecznie wpadającego w tarapaty Dwighta i „ostatniego sprawiedliwego”, czyli gliniarza Hartigana. Autorzy uciekli jednak od przedstawienia tych opowieści chronologicznie, a wszystkie części łączy pojawianie się tych samych postaci czy miejsc. Tak skonstruowana fabuła pozwala widzom zagłębić się w zakamarki Miasta Grzechu, poznać jego topografię oraz mieszkańców. Jednak kluczem do adaptacyjnego sukcesu okazała się technologia cyfrowa oraz otwarcie na nią Rodrigueza. Możliwości digitalnej kinematografii pozwoliły stworzyć na ekranie świat taki, jak z rysunków Franka Millera. Doskonale odnaleźli się w nim także aktorzy. W rolach głównych wystąpili Bruce Willis, Mickey Rourke oraz Clive Owen, a obok nich zobaczymy m.in. Benicia del Toro, Elijah Wooda, Jessicę Albę, Brittany Murphy, Josha Hartnetta i Nicka Stahla. Sin City to film brutalny, ale zachwycający swoją plastyczną stroną, atmosferą nawiązującą do klasycznych czarnych kryminałów i grą z popkulturowymi konwencjami. Niezwykła komiksowo-filmowa przygoda.

Sin City prezentowany był w głównym konkursie festiwalu w Cannes, a Robert Rodriguez zdobył wyróżnienie w kategorii technicznej. Ponadto film otrzymał m.in. trzy statuetki Saturna, nagrodę IFTA (Irish Film and Television Award) i dziewięć nominacji do Satelit.

Sin City - Miasto grzechu
Sin City
2005, USA
119 min

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.