Siedem lat w Tybecie

Europejczyk w świecie Tybetańczyków i dramatyczna historia kraju w tle.

Tybet to fascynujące, choć boleśnie dotknięte historią miejsce. Najwyżej położone miejsce na świecie zamieszkałe przez ludzi. To również mekka himalaistów oraz najbardziej zatwardziałych podróżników. Do nich zaliczał się austriacki alpinista, geograf i pisarz Heinrich Harrer — na podstawie jego książki powstał film Jeana-Jacques’a Annauda.

Młody podróżnik Heinrich Harrer wyrusza na kolejną wyprawę. Celem jest Tybet. W domu zostawia ciężarną żonę. Harrer jest człowiekiem pewnym siebie, dość pyszałkowatym i egoistycznym. Chce zdobyć bez względu na koszty kolejny szczyt, Nanga Parbat w Himalajach. Niestety warunki pogodowe nie pozwalają mu na zrealizowanie planu. Harrer jest załamany, a niebawem pojawiają się kolejne kłopoty. Wybucha II wojna światowa i austriacki podróżnik wpada w ręce Brytyjczyków. Wraz z towarzyszami wyprawy trafia do obozu jenieckiego. Mimo to Heinrich nie poddaje się i podejmuje próby ucieczki — w końcu z sukcesem. To będzie początek nowego etapu w życiu Harrera. Etapu związanego z młodym Dalajlamą XIV.

Jean-Jacques Annaud wie, jak realizować kino pełne rozmachu. Oparta na faktach opowieść o austriackim podróżniku i jego wielkiej, choć często dramatycznej, przygodzie w Tybecie wciąga nie tylko fabułą, ale również formą. Wspaniałe zdjęcia Roberta Fraisse’a i muzyka samego Johna Williamsa tworzą sugestywne tło dla przejmującej historii Heinricha Harrera i jego pobytu w krainie na szczecie świata. Widzimy czasy II wojny światowej, młodziutkiego Dalajlamę oraz surowość i autentyczność życia duchowego Tybetańczyków. Harrer jest świadkiem hekatomby Tybetu dokonanej przez komunistyczne Chiny. Aneksja kraju wiąże się z prawie milionem ofiar. Annaud opowiada nie tylko o wielkiej historii, ale także o przemianie bohatera. Harrer staje się innym człowiekiem i zostaje jednym z nauczycieli oraz przyjaciół Dalajlamy. Pouczający, znakomicie nakręcony film z nietuzinkową kreacją Brada Pitta. 

Siedem lat w Tybecie
Seven Years in Tibet
1997, USA/Wielka Brytania
dramat
136 min

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.