Romeo i Julia

Najbardziej romantyczna opowieść wszech czasów w ujęciu Franco Zeffirellego.

Romeo i Julia, pochodzący z wrogich klanów Werony, zakochują się w sobie — wbrew rozsądkowi i oczekiwaniom swoich rodzin. Nie mogąc żyć bez siebie, nastolatkowie decydują się na potajemny ślub. Jednak waśń rodów Montekich i Kapuletów będzie miała wpływ na ich miłość…

Wczesny dramat Williama Szekspira Romeo i Julia to jedna z najsłynniejszych historii miłosnych w literaturze światowej. Sztuka była wielokrotnie przenoszona na duży ekran. Filmowa adaptacja Franco Zeffirellego z 1968 roku do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych. Włoski reżyser, twórca takich filmów jak Brat Słońce, siostra Księżyc czy Herbatka z Mussolinim, kilkakrotnie sięgał do twórczości angielskiego dramatopisarza (Poskromienie złośnicy, Otello, Hamlet). Romeo i Julia to trzeci film fabularny w jego dorobku. Twórca zdecydował się powierzyć główne role nastoletnim aktorom — Olivii Hussey i Leonardowi Whitingowi — tak, aby zachować jak największy realizm w stosunku do dramatu Szekspira. Klimat filmu zbudowały także znakomite zdjęcia Pasqualino De Santisa, nawiązująca do epoki renesansu muzyka Nino Roty oraz scenografia i kostiumy. Ciekawostką jest nieuwzględniony w napisach końcowych udział sir Laurence’a Oliviera, który użyczył swojego głosu jako narrator.

Cztery nominacje Akademii i Oscary za zdjęcia oraz kostiumy, trzy Złote Globy, w tym dla Olivii Hussey i Leonarda Whitinga, BAFTA za najlepsze kostiumy oraz dwie statuetki David di Donatello — za reżyserię oraz tytułowe kreacje aktorskie.

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.