Razem i oddzielnie

Kobieta i mężczyzna zagubieni w Bostonie.

Erin pracuje jako pielęgniarka. Właśnie porzucił ją chłopak i wydaje się, że świat dziewczyny kompletnie się zawalił. Z pomocą przychodzi jej matka — szefowa agencji modelek — zamieszczając w imieniu Erin anons w gazecie. Choć początkowo niechętna, kobieta zaczyna randkować z mężczyznami, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie. Równie samotne życie wiedzie Alan — pracownik miejskiego oceanarium, który równocześnie spełnia swoje marzenie o zdobyciu dobrego wykształcenia. Erin i Alan codziennie mijają się, lecz nie wiedzą o swoim istnieniu. Czy los zetknie ich ze sobą?

W filmografii Brada Andersona znajdziemy wiele głośnych thrillerów i horrorów (Mechanik, Połączenie, Obłąkani). Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten wczesny, w pełni autorski film. Razem i oddzielnie to komedia romantyczna zgrabnie wymykająca się gatunkowym kliszom. Para bohaterów żyje w jednym mieście, lecz ich ścieżki nie przecinają się. Ona zmaga się z żalem po nieudanym związku, nieufnie patrzy na mężczyzn i nie widzi szansy na kolejną miłość. On jest skupiony na swoich celach, próbując zmienić życie i nadać mu nowy sens. Anderson bardzo subtelnie kreśli portrety Erin i Alana, opowiadając ich historie równolegle. Kamera skupiona jest na postaciach, obserwuje ich w codziennych i niecodziennych sytuacjach. Twórca balansuje na granicy dramatu i komedii, ukazując samotność w wielkim mieście. Za kamerą stanęła niemiecka operatorka Ute Briesewitz, zaś w ścieżce dźwiękowej przygotowanej przez Claudia Ragazzi usłyszymy m.in. bossa novy autorstwa Viniciusa Cantuarii, Bebel Gilberto i Arto Lindsaya. W rolę Erin wcieliła się Hope Davis, w Alana — Alan Gelfant, a na drugim planie zobaczymy Philipa Seymoura Hoffmana, Victora Argo, Rogera Reesa, Jasona Lewisa oraz Holland Taylor.

Film Brada Andersona był pokazywany na festiwalu w Sundance, a na festiwalu filmów amerykańskich we francuskim Deauville zdobył nagrodę specjalną oraz nagrodę publiczności.  

Razem i oddzielnie
Next Stop Wonderland
1998, USA
92 min
Brad Anderson

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.