Rambo: Pierwsza krew

Klasyk epoki kaset wideo z kultową rolą Sylvestra Stallone.

Lata 80. to w Polsce czas magnetowidów. Szczególnie ciekawym zjawiskiem był niezależny obrót kasetami wideo. Do polskich domów czy na projekcje w ramach klubów filmowych trafiały kasety z piracko przekopiowanymi filmami, których próżno było szukać w PRL-owskich kinach. Jednym z hitów tego rynku był właśnie Rambo: Pierwsza krew.

John Rambo to weteran wojny w Wietnamie. Mija siedem długich lat od tego dramatycznego czasu. John przybywa do miasteczka, w którym ma nadzieję znaleźć kumpla z wojska. Niestety, okazuje się, że przyjaciel zmarł rok temu. John trafia na lokalnego szeryfa policji. Ten sugeruje, że spokojne miasteczko nie potrzebuje obcych jego pokroju. John zostaje odwieziony na rogatki miasta, lecz po chwili wraca. To wystarczający pretekst, aby szeryf aresztował Johna. To będzie początek prawdziwych kłopotów wojennego weterana, ale także miejscowej policji i służb.

Sylvester Stallone w 1982 był już rozpoznawalną postacią w świecie filmowym. Bohater serii o pięściarzu Rockym Balboa zdobył nie tylko uwielbienie masowej widowni, ale także zainteresował krytyków. Rambo: Pierwsza krew to pomysł na nowego bohatera — wyalienowanego weterana wojennego, który doświadcza na sobie bezprawia policji i musi stanąć do nierównej walki o życie. Stallone idealnie wciela się w rolę zdesperowanego człowieka na krawędzi przetrwania. Dynamicznie zrealizowane kino akcji, elementy thrillera w połączeniu z precyzyjnym montażem nie przesłaniają ogólniejszej refleksji. Refleksji dotyczącej weteranów, skutków wojny (w tym przypadku w Wietnamie) i odnalezienia się w normalnym życiu. To także oskarżenie policji i służb mundurowych, które z niewinnego człowieka czynią „zwierzynę łowną”. Warto zwrócić uwagę na muzykę niezwykle cenionego i doświadczonego kompozytora Jerry’ego Goldsmitha. Nie tylko dla fanów filmów akcji.

Rambo: Pierwsza krew
First Blood
1982, USA
film akcji
90 min
Ted Kotcheff

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.