Raj odnaleziony

Mario Andreacchio - australijski reżyser, scenarzysta i producent , specjalista od kina przygodowego - realizuje dramat o życiu wielkiego malarza Paula Gaugina, dość luźno oparty na faktach biograficznych.
 
Paryż końca XIX wieku. Gaugin jest wziętym maklerem giełdowym. Żyje w szczęśliwym związku z Mette i czwórką dzieci. Jednak Paula ciągnie do malarstwa. Camille Pissarro, artystyczny idol Gaugina, bardzo pochlebnie wyraża się o jego talencie. To powoduje, iż Paul postanawia całkowicie poświęcić się sztuce. Rzuca giełdę oddając się intensywnej pracy przy sztalugach. Niebawem rodzina Gauginów wpada w finansowe tarapaty. Mette z dziećmi postanawia wrócić do rodzinnej Danii i na jakiś czas przyjeżdża również Paul, próbując wrócić do interesów finansowych. Nie może się jednak odnaleźć w uporządkowanym świecie. Znów wraca Paryż, a niedługo potem decyzja o wyjeździe w poszukiwaniu inspiracji i taniego życia. Gaugin osiada na wyspie Tahiti, gdzie ostatecznie odnajduje spokój i możliwość nieskrępowanego uprawiania malarstwa. Tu powstaną najsłynniejsze dzieła mistrza, czyniąc z postimpresjonisty artystę właściwie osobnego, posługującego się własnym stylem o niezwykłej sile wyrazu.
 
"Raj odnaleziony" to film wciągający, a jednocześnie próba nakręcenia biografii w sposób nie do końca typowy. Bardziej niż fakty autorów filmu zdaje się interesować sam proces twórczy, okoliczności i klimat dojrzewania artystycznego Gaugina. Fabuła prowadzona jest nielinearnie, pełna retrospekcji, skupia się na oddaniu nastrojów postaci. Pasja tworzenia skonfrontowana jest z bolączkami życia codziennego, z obowiązkami wobec rodziny. Gaugin nie jest człowiekiem bez serca, ma oczywiście swoje słabości, lecz na szczęście może w trudnych momentach liczyć na najbliższych, nawet w chwilach, gdy sztuka malarza jest odrzucana. Twórcy zadbali o stronę wizualną filmu. Efektowne zdjęcia, malownicze plenery i ciekawe wykorzystanie koloru przybliża nas klimatem do estetyki dzieł bohatera filmu, przesycając obraz paletą barwną wykorzystywaną przez Gaugina. Film Mario Andreacchio to również opowieść o poszukiwaniu sensu nie tylko tworzenia, ale i życia, harmonii z samym sobą. Znakomicie wypadli aktorzy, szczególnie Kiefer Sutherland i Nastassja Kinski.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.