Prêt-à-Porter

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Nawet w świecie wielkiej mody można łatwo wdepnąć… w psią kupę.

Zbliżają się pokazy Prêt-à-Porter — paryskie wydarzenie roku. Olivier de la Fontaine, jedna z najważniejszych postaci modowego święta, dostaje tajemniczy list z Moskwy. W sekrecie przed żoną, kapryśną Isabellą, udaje się na lotnisko, by spotkać się z niejakim Sergeiem. Właśnie lądują samoloty z gośćmi paryskiego tygodnia mody. Są wśród nich naczelne trzech najbardziej opiniotwórczych magazynów, irlandzki fotograf, właściciel sieci sklepów i młoda dziennikarka bez bagażu. Gdy w drodze z lotniska Olivier umiera w tajemniczych okolicznościach, do akcji wkracza miejscowa policja, a liczni projektanci, choć poruszeni jego nagłym zgonem, przygotowują się do prezentacji swoich kolekcji… Całości przygląda się rzutka reporterka telewizyjna, Kitty Potter.

Prêt-à-Porter  wydaje się filmem o tematyce odległej amerykańskiemu mistrzowi kina. Jednak Robert Altman nie byłby sobą, gdyby nie włożył kija w mrowisko. Jego obraz to cięta satyra na świat mody i panujące w nim relacje. Reżyser połączył tu, podobnie jak w Na skróty, wiele oddzielnych historii, które przeplatają się ze sobą, tworząc spójną opowieść. Co ciekawe, część materiału ekipa Altmana nagrała podczas pokazów prêt-à-porter, a następnie w montażu wpleciono je w sceny inscenizowane. Dzięki temu na ekranie obok postaci fikcyjnych pojawiają się ikoniczni projektanci i ich kreacje, top modelki lat 90., gwiazdy kina i muzyki. Lecz film Altmana to także hołd złożony kinu francuskiemu i włoskiemu — potraktowanym jednak z przymrużeniem oka. Amerykanin zgromadził przed kamerą plejadę aktorów z obu stron Oceanu. Imponującą listę nazwisk rozpoczynają Marcello Mastroianni i Sophia Loren, ale obok nich w świetnych rolach zobaczymy m.in. Jeana-Pierre’a Cassela, Kim Basinger, Anouk Aimée, Jeana Rocheforta, Stephena Rea, Foresta Whitakera, Lauren Bacall, Julię Roberts, Tima Robbinsa czy Lili Taylor. Warto zwrócić uwagę również na akcent polski — Katarzynę Figurę w roli asystentki naczelnej „Harper’s Bazaar”. Powrót do lat 90. i inteligentna zabawa dla wszystkich wielbicieli kina.

Nominacje do Złotych Globów dla najlepszej komedii oraz za kreację Sophii Loren, nagroda amerykańskiej National Board of Review dla całej ekipy aktorskiej. 

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.