Pokuta

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Historia tragicznej miłości i obsesyjnej zazdrości. W gwiazdorskiej obsadzie.

Anglia, lata 30. XX wieku. W majątku rodziny Tallisów lato spędzają ich młodzi kuzyni, którym w zabawach towarzyszy trzynastoletnia Briony Tallis. Dziewczynka z zazdrością patrzy na zauroczenie swojej starszej siostry Cecilii synem służącej, Robbie Turnerem. Podkochuje się skrycie w młodzieńcu, który dzięki zdobytemu wykształceniu jest łaskawie traktowany przez całą rodzinę. Zakochany Robbie prosi Briony o przekazanie listu siostrze. Przejęta jego treścią nastolatka zwierza się kuzynce. Gdy w nocy podczas przyjęcia na terenie majątku dochodzi do gwałtu, Briony oświadcza policji, że sprawcą jest Robbie. Chłopak trafia do więzienia…

Christopher Hampton to jeden z najbardziej uznanych współczesnych dramatopisarzy brytyjskich, a także scenarzysta i reżyser. Spod jego ręki wyszły scenariusze takich filmów jak Niebezpieczne związki, Carrington, Całkowite zaćmienie, Niebezpieczna metoda czy właśnie Pokuta, która jest adaptacją powieści Iana McEwana. Akcja filmu toczy się na przestrzeni kilku dekad i opowiada o miłości, zazdrości, winie i próbie jej odkupienia. Jego bohaterką jest Briony, w którą wcieliły się trzy świetne aktorki: młodziutka Saoirse Ronan, Romola Garai oraz wielka dama kina Vanessa Redgrave. Historię miłości Cecilii i Robbie’ego poznajemy właśnie z jej punktu widzenia — jako zazdrosnej nastolatki, walczącej z poczuciem winy młodej kobiety oraz dojrzałej już pisarki próbującej zadośćuczynić wyrządzone zło. Znakomicie zagrany, świetnie fotografowany przez Seamusa McGarveya film z angielskich salonów lat 30. przenosi nas na pola bitew II wojny światowej oraz do współczesności. W rolach tragicznych kochanków wystapili James McAvoy i Keira Knightley, zaś na drugim planie zobaczymy m.in. Brendę Blethyn, Benedicta Cumberbatcha oraz znanego angielskiego reżysera Anthony’ego Minghellę. Przejmujący dramat w najlepszym brytyjskim wydaniu.

Film zdobył kilkadziesiąt nagród i nominacji, w tym nagrodę za reżyserię na festiwalu w Wenecji, Oscara, dwa Złote Globy (w tym dla najlepszego dramatu), dwie nagrody BAFTA, trzy brytyjskie Empire Awards oraz Satellite za scenariusz.

 

 

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.