Pinokio

Drewniany pajacyk pragnie zostać prawdziwym chłopcem. Na podstawie klasycznej książki Carla Collodiego.

Ubogi majster Dżepetto struga z kawałka drewna pajacyka. Ku jego wielkiemu zdziwieniu i radości pajacyk ożywa. Stolarz nadaje mu imię Pinokio i zaczyna traktować jak własnego syna. Niestety, Pinokio jest bardzo niesforny. Nie słucha ojca i co chwila wpada w tarapaty. Mimo że czuwa nad nim Błękitna Wróżka, pajacyk napotyka także postaci, które sprowadzają go na złą drogę. Błąkając się po świecie i przeżywając liczne niebezpieczeństwa, Pinokio zaczyna uczyć się, jak być grzecznym chłopcem i dobrym synem…

Pinokio — pajacyk wystrugany z magicznego drewna — to postać stworzona w XIX wieku przez włoskiego pisarza Carla Collodiego. Popularna książka dla dzieci poprzez liczne fantastyczne przygody głównego bohatera wskazywała niewłaściwe zachowania, a tym samym spełniała funkcję wychowawczą. Postać Pinokia pojawia się także bardzo często w kinie — nie tylko w ekranizacjach dzieła Collodiego. Jedną z najpopularniejszych filmowych opowieści o Pinokiu jest  oczywiście animacja z wytwórni Walta Disneya (1940). W 2002 roku adaptacji Pinokia podjął się Roberto Benigni — świetny włoski reżyser i aktor. Autor pozostał wierny literackiemu pierwowzorowi, oddając nie tylko fantastyczny wymiar przygód Pinokia, ale również ich znaczenie edukacyjne. W rolę tytułową wcielił się sam Benigni, któremu partnerują m.in. Carlo Giuffrè jako Dżepetto, Kim Rossi Stuart jako Knot i Nicoletta Braschi jako Błękitna Wróżka. Oczywiście, jak w większości filmów Włocha, nie brakuje tu jego specyficznego poczucia humoru. Dla widzów małych i dużych.

Autor scenografii i kostiumów Danilo Donati (zm. 2001) został wyróżniony pośmiertnie dwiema statuetkami David di Donatello.

Pinokio
Pinocchio
2002, Włochy
familijny
108 min
Roberto Benigni

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.