Oszukana
26 LIS
01:35

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Angelina Jolie jako matka zaginionego chłopca walczy o prawdę.
 
Los Angeles, rok 1928. Christine Collins samotnie wychowuje dziewięcioletniego synka Waltera i pracuje w lokalnej centrali telefonicznej. Pewnego dnia chłopiec znika. Zrozpaczona matka udaje się na policję. Wkrótce stróże prawa informują ją, że Walter został odnaleziony i żyje. Lecz kiedy Christine, w otoczeniu policjantów i reporterów, spotyka się z chłopcem na stacji kolejowej, stwierdza, że nie jest to jej dziecko. Próbująca interweniować kobieta jest przez władze lekceważona i zbywana. Sprawą zaczyna się interesować prowadzący własną audycję w radiu wielebny Gustav Briegleb, który tropi nadużycia policji i polityków. Christine, będąca coraz bardzie uciążliwa dla miejscowego komendanta, zostaje zamknięta w szpitalu psychiatrycznym ze zdiagnozowaną paranoją. W sprawę zaginięcia Waltera włącza się detektyw Lester Ybarra…
 
Dramat w reżyserii Clinta Eastwooda powstał na podstawie scenariusza autorstwa J. Michaela Starczynskiego. Scenarzysta dotarł do archiwalnych dokumentów opisujących sprawę Christine Collins oraz seryjnego mordercy z Wineville, który przetrzymywał 20 chłopców na terenie swojej farmy, a udowodniono mu zamordowanie trzech. Walter Collins był jednym z porwanych (nigdy nieodnaleziony). Centralną postacią filmu jest Christine — z determinacją walcząca o prawdę, niepoddająca się mimo nacisków ze strony władz i policji. Dramatyczne losy kobiety oraz historia poszukiwania Waltera zostały ukazane na tle politycznych i społecznych realiów lat 20. Bohaterka staje się ofiarą systemu, w którym nie są respektowane prawa samotnej matki, dla doraźnych korzyści władze są w stanie uciec się do oszustwa, a kobieta stawiająca opór z łatwością zostaje „zdiagnozowana” jako psychicznie niestabilna i hospitalizowana. Obraz Eastwooda łączy w sobie dramat psychologiczny, kryminał oraz dramat sądowy. Aby jak najwierniej odtworzyć Los Angeles z okresu międzywojennego, twórcy wykorzystali komputerowe efekty specjalne. Autorem zdjęć jest doświadczony amerykański operator Tom Stern, zaś muzykę do filmu napisał Eastwood. Przejmującą kreację stworzyła w Oszukanej Angelina Jolie. Partnerują jej m.in. John Malkovich i Michael Kelly.
 
Nagroda Satellite dla Angeliny Jolie, nagroda na MFF w Santa Barbara, nominacje do Oscarów, Złotych Globów i BAFTA. Film był pokazywany w głównym konkursie festiwalu w Cannes oraz ubiegał się o Złotą Żabę na festiwalu Camerimage.
Oszukana
Changeling
2008, USA
142 min
Clint Eastwood

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.