Oszukana

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Angelina Jolie jako matka zaginionego chłopca walczy o prawdę.
 
Los Angeles, rok 1928. Christine Collins samotnie wychowuje dziewięcioletniego synka Waltera i pracuje w lokalnej centrali telefonicznej. Pewnego dnia chłopiec znika. Zrozpaczona matka udaje się na policję. Wkrótce stróże prawa informują ją, że Walter został odnaleziony i żyje. Lecz kiedy Christine, w otoczeniu policjantów i reporterów, spotyka się z chłopcem na stacji kolejowej, stwierdza, że nie jest to jej dziecko. Próbująca interweniować kobieta jest przez władze lekceważona i zbywana. Sprawą zaczyna się interesować prowadzący własną audycję w radiu wielebny Gustav Briegleb, który tropi nadużycia policji i polityków. Christine, będąca coraz bardzie uciążliwa dla miejscowego komendanta, zostaje zamknięta w szpitalu psychiatrycznym ze zdiagnozowaną paranoją. W sprawę zaginięcia Waltera włącza się detektyw Lester Ybarra…
 
Dramat w reżyserii Clinta Eastwooda powstał na podstawie scenariusza autorstwa J. Michaela Starczynskiego. Scenarzysta dotarł do archiwalnych dokumentów opisujących sprawę Christine Collins oraz seryjnego mordercy z Wineville, który przetrzymywał 20 chłopców na terenie swojej farmy, a udowodniono mu zamordowanie trzech. Walter Collins był jednym z porwanych (nigdy nieodnaleziony). Centralną postacią filmu jest Christine — z determinacją walcząca o prawdę, niepoddająca się mimo nacisków ze strony władz i policji. Dramatyczne losy kobiety oraz historia poszukiwania Waltera zostały ukazane na tle politycznych i społecznych realiów lat 20. Bohaterka staje się ofiarą systemu, w którym nie są respektowane prawa samotnej matki, dla doraźnych korzyści władze są w stanie uciec się do oszustwa, a kobieta stawiająca opór z łatwością zostaje „zdiagnozowana” jako psychicznie niestabilna i hospitalizowana. Obraz Eastwooda łączy w sobie dramat psychologiczny, kryminał oraz dramat sądowy. Aby jak najwierniej odtworzyć Los Angeles z okresu międzywojennego, twórcy wykorzystali komputerowe efekty specjalne. Autorem zdjęć jest doświadczony amerykański operator Tom Stern, zaś muzykę do filmu napisał Eastwood. Przejmującą kreację stworzyła w Oszukanej Angelina Jolie. Partnerują jej m.in. John Malkovich i Michael Kelly.
 
Nagroda Satellite dla Angeliny Jolie, nagroda na MFF w Santa Barbara, nominacje do Oscarów, Złotych Globów i BAFTA. Film był pokazywany w głównym konkursie festiwalu w Cannes oraz ubiegał się o Złotą Żabę na festiwalu Camerimage.
Oszukana
Changeling
2008, USA
142 min
Clint Eastwood

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.