Ostatnie takie lato

Frankie pragnie, by jego ostatnie lato przed wejściem w dorosłość było niezapomniane… Jared Leto, Christina Ricci i sympatyczne kino z Zielonej Wyspy.

Irlandia, lato 1977. Rodzi się punk, umiera Elvis. Frankie Griffin właśnie skończył liceum, więc przed nim ostatnie beztroskie wakacje. Chłopak pochodzi z barwnej rodziny. Jego ojciec jest aktorem, który zawsze cytuje Szekspira. Matka — polityczna aktywistka — utwierdza w dzieciach przekonanie, że pochodzą od irlandzkich legendarnych królów. Tego lata Frankie włóczy się z kumplami i marzy o przeżyciu swojego „pierwszego razu”. Rozdarty między trzema dziewczynami — Amerykanką Erin, śliczną Jayne i uroczą Romy — nie umie dokonać wyboru.

Irlandczyk David Keating ma na swoim koncie zaledwie trzy filmy fabularne, a Ostatnie takie lato to jego debiut i zarazem najbardziej znany tytuł w dorobku. Scenariusz filmu reżyser napisał do spółki z wykonawcą roli ojca Frankiego — Gabrielem Byrnem. To klasyczny film inicjacyjny, nostalgiczny powrót nie tylko do czasów młodości, ale i lat 70. Keating z wyczuciem pokazuje rozterki głównego bohatera oraz czasy, w których toczy się akcja tej opowieści. Frankie jest młody, piękny, lecz również niewinny. Jego wkraczanie w dorosłość jest jednocześnie pożegnaniem z dzieciństwem oraz beztroską. Świetne dialogi, umiejętne balansowanie na granicy dramatu i komedii sprawiają, że film Irlandczyka ogląda się z ogromną przyjemnością. Na uwagę zasługują klimatyczne zdjęcia Bernda Heinla oraz muzyka Michaela Convertino. W roli głównej wystąpił młody Jared Leto (wówczas znany z serialu Moje tak zwane życie). Obok niego zobaczymy m.in. Christinę Ricci, Emily Mortimer, Catherine O’Hara i Stephena Rea. Sympatyczne kino z Zielonej Wyspy.

Film zdobył nagrodę na festiwalu filmowym w niemieckim Emden.

Ostatnie takie lato
The Last of the High Kings
1996, Dania/Irlandia/Wielka Brytania
komediodramat
David Keating

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.