Once

Czy przypadkowe spotkanie na ulicach Dublina może być szansą na odnalezienie szczęścia?

On jest ulicznym grajkiem, który dzieli się swoją muzyką na ulicach stolicy Irlandii. Ona to emigrantka z Czech samotnie wychowująca dziecko. Spotykają się przypadkiem, ale szybko odkrywają, że mają wspólną pasję — muzykę…

Skromny, niskobudżetowy film irlandzkiego reżysera Johna Carneya stał się niespodziewanie wielkim kinowym przebojem. Balansujący na granicy filmu obyczajowego, romansu i musicalu obraz zachwycił publiczność swoją prostotą i szczerością. Bohaterami są kobieta i mężczyzna, tłem — Dublin, a sensem — muzyka. To historia miłosna, choć zrealizowana bez fajerwerków i zbędnych słów. Carney postawił na realizm zarówno w sferze wizualnej, jak i muzycznej. I odświeżył formułę gatunkową często sprowadzaną przez filmowy mainstream do kiczu. Oprócz świetnej muzyki ważne w Once są teksty piosenek, mówiące w prosty i szczery sposób o życiu. W rolach głównych wystąpili Glen Hansard z irlandzkiego zespołu The Frames oraz czeska piosenkarka Markéta Irglová. Oboje byli również odpowiedzialni za stronę muzyczną filmu oraz zostali uhonorowani Oscarem dla najlepszej piosenki za rok 2007.

Film zdobył wiele nagród, w tym na festiwalach w Sundance, Dublinie, Gandawie, a także Independent Spirit Award dla najlepszego filmu zagranicznego.

Once
Once
2007, Irlandia
musical
83 min
John Carney

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.