Obsesja

Tragiczny wypadek zmienia życie pary, która straciła dziecko, oraz życie sprawcy... Sean Penn za kamerą, a przed nią Jack Nicholson.

Utrata dziecka to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć. Ludzie często nie radzą sobie z tą sytuacją, szukając ratunku w odsunięciu się od życia czy poszukiwaniu zemsty. Właśnie o takim przypadku traktuje intrygujący film Seana Penna.

Freddy i Mary tworzyli szczęśliwą rodzinę. Kilkuletnia córka była oczkiem w głowie, dzieckiem upragnionym i kochanym. Niestety tragedia zmieniła wszystko. John Booth, pijany kierowca, doprowadza do wypadku, w którym ginie dziewczynka. Mary i Freddy są zrozpaczeni. Ten wypadek ma dalekosiężne skutki. Rodzice dziewczynki rozstają się, a Freddy pogrąża się w depresji. Majętny mężczyzna topi smutki w alkoholu oraz przygodnym seksie. Nie może pogodzić się ze stratą córki. Co gorsza, jest zbulwersowany wyrokiem sądu dla sprawcy – John Booth dostaje zaledwie sześć lat więzienia. Freddy'emu dni ciągną się niemiłosiernie, a przy życiu trzyma go tylko chęć zemsty za córkę. Booth w końcu wychodzi na wolność.

Sean Penn to nie tylko znakomity aktor, ale i reżyser. Zrealizował do tej pory zaledwie kilka filmów, lecz to obrazy zwracające na siebie uwagę. Nie inaczej jest w przypadku Obsesji. Jednym z największych atutów tego filmu jest jego niejednoznaczność. Reżyser nie serwuje nam czarno-białego świata i schematu "zbrodnia/kara". Ukazuje dewastację życia Freddy'ego i Mary, ale także próbę powrotu do normalności Johna Bootha. Obsesyjna zemsta zestawiona jest z rodzinnym życiem sprawcy tragicznego wypadku, nie pozwalając formułować jednoznacznych wniosków. Próba obiektywnego spojrzenia na różne strony konfliktu wsparta jest psychologicznym oraz emocjonalnym autentyzmem bohaterów. Nie przypadkiem w głównych rolach występują prawdziwe aktorskie znakomitości: Jack Nicholson, David Morse i Anjelica Huston. Obsesja to film zmuszający do myślenia, niepozostawiający obojętnym. 

Obsesja
The Crossing Guard
1995, USA
dramat
107 min
Sean Penn

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.