Obietnica

Sean Penn to nie tylko uznany, wyrazisty aktor (Przed egzekucją, Rzeka tajemnic, Obywatel Milk) i zdobywca dwóch Oscarów, ale także obiecujący reżyser. Ma na swoim koncie kilka interesujących filmów pełnometrażowych, z których Obietnica należy do najciekawszych. Obraz powstał na podstawie słynnego opowiadania Friedricha Dürrenmatta, a autorami scenariusza byli Mary Olson-Kromolowski i Jerzy Kromolowski.

W małym, amerykańskim miasteczku na Zachodzie dochodzi do wstrząsającej zbrodni. W pobliskich lasach zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana mała dziewczynka. Farmerzy, którzy przypadkowo znajdują się w pobliżu zdarzenia, widzą oddalającego się, rosłego mężczyznę. Sprawa wywołuje prawdziwy szok w miasteczku. Policja szybko odnajduje potencjalnego sprawcę. Podejrzenia padają na zwichrowanego psychicznie Indianina, Toby’ego. Pod wpływem przesłuchania Toby przyznaje się do winy, lecz niebawem popełnia samobójstwo. Sprawa wydaje się zamknięta. Jednak wątpliwości nie opuszczają doświadczonego detektywa Jerry’ego Blacka. Mający przejść na emeryturę policjant obiecał rodzinie zamordowanej dziewczynki, iż ujmie winowajcę. Coraz więcej tropów wskazuje, że prawdziwy morderca jest wciąż na wolności. Jerry rezygnuje z planowanego urlopu, aby poświęcić się sprawie. Wkrótce poznaje miejscową barmankę Lori i jej ośmioletnią córeczkę.

„Wydaje mi się, że jest to opowieść o kryzysie wieku emerytalnego. Bohater nie potrafi żyć bez celu, a składając przyrzeczenie, nadaje życiu sens” – tak o temacie filmu mówił Sean Penn. Obietnica to film, który wymyka się jednoznacznej interpretacji. Można go traktować jak rasowy thriller kryminalny, ale także jako pogłębiony psychologicznie portret starzejącego się detektywa, który musi na nowo poukładać sobie życie. Obraz Penna wyróżnia się również niebanalną warstwą formalną. Sugestywny klimat filmu to w dużej mierze zasługa znakomitego operatora Chrisa Mengesa (Pola śmierci, Misja). Surowe, puste krajobrazy korespondują z fabułą oraz bohaterami. Powolny, płynny montaż uwypukla psychologię postaci, lecz także wciąga specyficznym rytmem, dalekim od hollywoodzkich kanonów. Napięcie budowane jest konsekwentnie, by w zaskakującym finale osiągnąć apogeum. Prawdziwą ozdobą filmu Penna jest aktorstwo. Jedną ze swoich najdojrzalszych kreacji stworzył Jack Nicholson jako detektyw Black, a partneruje mi cała plejada znakomitych aktorów: Robin Wright, Sam Shepard, Vanessa Redgrave, Benicio Del Toro czy Mickey Rourke.

Amerykańska nagroda National Board of Review.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4 (3 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.