Niewygodna prawda
Wtorek i środa z akcją i thrillerem
23 LIP
21:00

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Wstrząsający dramat o handlu kobietami. Na faktach.

Koniec lat 90. XX wieku. Siły Organizacji Narodów Zjednoczonych wciąż stacjonują na Bałkanach. Kathryn Bolcovac – policjantka z Lincoln w stanie Nebraska – zostaje skierowana na misję pokojową w Bośni i Hercegowinie. Jako pracownica brytyjskiej firmy Democra Security, podwykonawcy z ramienia ONZ, wkrótce wpada na trop grupy przestępczej zajmującej się handlem kobietami. Zmuszane do prostytucji Bośniaczki są wywożone do krajów Europy Zachodniej. Kathryn postanawia wyjaśnić sprawę i zatrzymać proceder, lecz napotyka na zmowę milczenia – tak ofiar, jak i swoich kolegów...

Niewygodna prawda to pełnometrażowy debiut Larysy Kondracki. Kanadyjska reżyserka starała się przenieść na ekran swój scenariusz (napisany wspólnie z Eilis Kirwan) przez blisko osiem lat. Udało się dopiero w 2010 roku. Podstawą była historia amerykańskiej policjantki Kathryn Bolcovac, która w 1999 roku ujawniła zaangażowanie żołnierzy korporacji DynCorp International oraz urzędników ONZ w handel ludźmi. Nagłośniła sprawę w mediach i wygrała proces o nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Kondracki i Kirwan opowiadają tę historię z punktu widzenia Kathryn – policjantki wrażliwej na sprawy kobiet, oddanej walce z przemocą. Jednak w swoim filmie ukazują nie tylko brutalną rzeczywistość powojennych Bałkanów, lecz także sieć układów i korupcję drążącą instytucje mające chronić ofiary. Przejmującą kreację stworzyła tu Rachel Weisz wcielająca się w postać Kathryn. Obok niej zobaczymy m.in. Monicę Bellucci, Vanessę Redgrave, Davida Strathairna i Benedicta Cumberbatcha. Mocne i poruszające kino.

Nagrody na festiwalach filmowych w Palm Springs, Brukseli, Seattle oraz kanadyjskim mieście Whistler. Dwa wyróżnienia Women Film Critics Circle.

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.