Niekończąca się opowieść

Mały chłopiec ratuje krainę Fantazji. Klasyk fantasy spod ręki Wolfganga Petersena.

Bastian niedawno stracił matkę i wciąż ucieka w świat książek. Pewnego dnia ukrywa się w antykwariacie przed prześladującymi go łobuzami ze szkoły. Tam znajduje tajemniczą książkę. Chłopca szybko wciąga opowieść, która dzieje się w krainie zwanej Fantazja. Jej mieszkańcom zagraża Nicość, a mogąca uratować Fantazję Cesarzowa cierpi na śmiertelną chorobę. W niebezpieczną podróż w poszukiwaniu lekarstwa wyrusza młody wojownik Atreyu. Bastian z przejęciem śledzi przygody bohatera. Nie wie jednak, że i jemu przypisana jest ważna rola w tej historii…

Niekończącą się opowieść doskonale pamiętają wszyscy, którzy dorastali w latach 80. Niemiecko-amerykańska superprodukcja dla młodych widzów zyskała rzesze fanów, również za sprawą tytułowej piosenki wykonywanej przez Limalha i Beth Anderson, która trafiła na szczyty list przebojów na całym świecie. Film w reżyserii Wolfganga Petersena powstał na podstawie powieści fantasy Michaela Ende i w roku swojej premiery był najdroższą produkcją (poza Stanami i Związkiem Radzieckim). Akcja toczy się równolegle we współczesnej Ameryce i fantastycznej baśniowej krainie. Dziecięcy bohaterowie, Bastian i Atreyu, mierzą się z wyzwaniami, które mają ocalić fantazję — tę pisaną wielką, jak i małą literą. Petersen i jego ekipa wykreowali na ekranie fantastyczny świat. Film zrealizowano w studiach Bavaria, a obok aktorów pojawiły się postacie rodem z baśni. Na uwagę zasługują efekty specjalne, scenografia, charakteryzacja i kostiumy, a także połączenie żywego planu aktorskiego z animacją lalkową. Sentymentalna podróż w czasie dla dorosłych i filmowa przygoda dla dzieci.

Niemieckie nagrody Bambi  i Goldene Leinwand, Saturn Award dla Noah Hathawaya, nagroda Bavarian Film za najlepszą produkcję.

Niekończąca się opowieść
The NeverEnding Story
1984, Niemcy/USA
fantasy
92 min
Wolfgang Petersen

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.