Niebezpieczny umysł
Literacka czerwcówka
27 CZE
23:10

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Reżyserski debiut George’a Clooneya - w gwiazdorskiej obsadzie i ze scenariuszem Charliego Kaufmana.

Stany Zjednoczone, lata 60. Chuck Barris marzy o pracy w telewizji. Gdy ten plan udaje się zrealizować, a jego pomysł na telewizyjne show zyskuje uznanie szefów stacji, do Chucka zgłasza się Jim Byrd. Tajemniczy mężczyzna przedstawia się jako pracownik rządowej agencji i werbuje bohatera w jej szeregi. Od tej pory Chuck prowadzi podwójne życie: jest autorem i gospodarzem popularnych programów rozrywkowych oraz… płatnym zabójcą na zlecenie CIA. Ważną rolę odgrywają także dwie kobiety — urocza Peggy oraz tajemnicza Patricia.

Chuck Barris to autor popularnych telewizyjnych show (m.in. wymyślił Randkę w ciemno, The Gong Show). Oskarżany o psucie gustu Amerykanów, w latach 80. wydał „nieautoryzowaną biografię”, w której przyznał się do pracy dla CIA i zabicia ponad 30 osób. Książka Barrisa posłużyła za kanwę dla scenariusza Charliego Kaufmana (Być jak John Malkovich, Adaptacja), zaś reżyserii filmu podjął się debiutujący w tej roli George Clooney. Aktor, który w tym czasie ciężko pracował, by uwolnić się od wizerunku przystojnego dr. Rossa z serialu Ostry dyżur, pozytywnie zaskoczył widzów i krytyków. W duecie z Kaufmanem stworzył film niejednoznaczny, balansujący pomiędzy czarną komedią, szpiegowskim kryminałem i filmem biograficznym. Niebezpieczny umysł nie próbuje wyjaśniać czy prostować rewelacji Barrisa przedstawionych w książce. Autorzy zagłębiają się w wewnętrzny świat showmana, w zakamarki jego umysłu. Posłużyła temu bardzo ciekawa forma filmu (w tym nielinearność opowiadania, narracja spoza kadru, inspiracje estetyką filmów szpiegowskich oraz telewizyjnej popkultury lat 60. i 70.), która pozwoliła zatrzeć granicę między prawdą a zmyśleniem. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy kina jak Brad Pitt, Matt Damon, Rutger Hauer i, oczywiście, George Clooney. Jednak główne skrzypce grają tu Sam Rockwell jako Barris, Julia Robert w roli famme fatale — Patricii, i Drew Barrymore wcielająca się w Peggy. W filmie pojawiają się także postaci autentyczne, m.in. sam Chuck Barris.

Srebrny Niedźwiedź na Berlinale dla Sama Rockwella, nagroda National Board of Review dla Kaufmana i Clooneya, wyróżnienia krytyków z  Las Vegas, Chicago, Phoenix. 

Niebezpieczny umysł
Confessions of a Dangerous Mind
2002, USA/Niemcy/Kanada
109 min
George Clooney

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.