Narkotykowy kowboj
Narkotykowa podróż w filmie Gusa Van Santa.
 
Bob, Dianne, Rick i Nadine to czwórka przyjaciół, których łączy jedno: narkotyki. Aby je zdobyć, okradają apteki i szpitale. Ich wspólna podróż jest szalona i ekscytująca - do czasu gdy dochodzi do tragedii i przyjaciółka Boba umiera z przedawkowania. Mężczyzna postanawia zmienić swoje życie. Ale czy będzie to możliwe?
 
Gus Van Sant to guru amerykańskiego kina niezależnego. Narkotykowy kowboj jest jego drugim pełnometrażowym filmem i jednym z najważniejszych tytułów roku 1989. Za kanwę dla scenariusza posłużyła autobiograficzna powieść Jamesa Fogle’a pod tym samym tytułem. Akcja toczy się w 1971 roku i ukazuje napędzaną narkotykami podróż bohaterów po Wybrzeżu Północno-Zachodnim Stanów Zjednoczonych. Van Sant do współpracy zaprosił czwórkę młodych wówczas aktorów: Matta Dillona, Kelly Lynch, Jamesa Le Grosa i Heather Graham. W epizodycznej roli pojawił się również wybitny amerykański pisarz William S. Borroughs — legenda pokolenia bitników, sam uzależniony od narkotyków, autor powieści Ćpun. Narkotykowy kowboj łączy elementy dramatu, kryminału i kina drogi, ukazując zatracanie się w nałogu i powolny upadek. Początkowa ekscytacja tym stylem życia zmienia się, kiedy dochodzi do tragedii, a podejmowane decyzje coraz bardziej wciągają na drogę przestępstwa. Film Gusa Van Santa wyróżnia jego autorski styl, świetne zdjęcia Roberta D. Yeomana (Rushmore, Dogma, Kochankowie z Księżyca) oraz syntezatorowa muzyka Elliota Goldenthala. 
 
Nagroda dla Gusa Van Santa na Berlinale w 1990; cztery nagrody Independent Spirit, w tym za scenariusz, zdjęcia i główną rolę męską.
 
Narkotykowy kowboj
Drugstore cowboy
1989, USA
99 min
Gus Van Sant

Oceń film

Your rating: Brak Average: 3.5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.