Napoleon Wybuchowiec
25 LIP
07:00

Trójka nieudaczników w wyścigu po zwycięstwo w szkolnych wyborach.

Napoleon Dynamite to szesnastolatek, którego niebanalne stroje, oryginalna fryzura, taneczne ruchy i zainteresowania rodem z komiksu są… ulubionym tematem szkolnych żartów. Chłopak mieszka z babcią oraz bezrobotnym bratem, ale prawdziwe wsparcie daje mu dwójka najlepszych przyjaciół: nieśmiała Deb i Meksykanin Pedro. I właśnie tego ostatniego Napoleon widzi na stanowisku przewodniczącego klasy. Zaczynają się wybory, w których Pedro i jego przyjaciele stają do walki z popularną Summer.

Niezależna, niskobudżetowa komedia Napoleon Wybuchowiec to pełnometrażowy debiut Jareda Hessa, reżysera znanego z tak zwariowanych filmów jak Nacho Libre, Gentlemen Broncos czy Asy bez kasy. Historia nastoletniego dziwaka, który postanawia dowieść wszystkim swojej wartości, pozostając przy tym sobą, została rozwinięta z debiutanckiej krótkometrażówki Hessa Peluca. I podobnie jak w pierwszym filmie główną rolę zagrał Jon Heder — aktor obdarzony niezwykłą vis comica. Hess bawi się tu wątkami tzw. high school movies, lecz jego film ucieka przed łatwym zaszufladkowaniem. Oryginalni bohaterowie, szalona, choć niespiesznie tocząca się fabuła i chwilami niepoprawne poczucie humoru to mocne strony Napoleona Wybuchowca. Podobnie jak ścieżka dźwiękowa, w której usłyszymy m.in. przeboje The White Stripes, Alphaville, Backstreet Boys, Cyndi Lauper czy Jamiroquai. Mimo niewielkiego budżetu (400 tys. dolarów) film trafił do szerokiej dystrybucji i zarobił blisko 45 mln. Dziś uznawany jest za kultowy i doczekał się kontynuacji w postaci serialu animowanego z 2012 roku.

Napoleon Wybuchowiec był prezentowany w głównym konkursie festiwalu w Sundance. Zdobył nagrody MTV Movie, Satellite, Teen Choice. Był również nominowany do nagród Film Independent i Grammy.

Napoleon Wybuchowiec
Napoleon Dynamite
2004, USA
komedia
86 min
Jared Hess

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.