Nagi instynkt

Słynny thriller z jedną z najchętniej parodiowanych scen w historii kina.

Na przełomie lat 80. i 90. Paul Verhoeven, doświadczony holenderski reżyser, zaczyna osiągać poważne sukcesy komercyjne. Jego RoboCop i Pamięć absolutna okazują się hitami, a twórca potwierdza sprawność warsztatową i wyczucie kina rozrywkowego. W 1992 powstaje kolejny głośny tytuł. Nagi instynkt, zrealizowany na podstawie scenariusza Joego Eszterhasa za duże pieniądze i w doborowej obsadzie, staje się jednym z najbardziej charakterystycznych hollywoodzkich filmów dekady.

Nick Curran – doświadczony, lecz i kontrowersyjny detektyw z San Francisco – przybywa na miejsce szczególnej zbrodni. W trakcie miłosnych zabaw został brutalnie zamordowany były gwiazdor rockowy. Trop prowadzi do Catherine Tramell, pięknej przyjaciółki denata, błyskotliwej i inteligentnej pisarki. Catherine jest wziętą autorką kryminałów i jej najnowsza powieść zadziwiająco wiernie opisuje okoliczności zabójstwa idola muzyki. W kręgu podejrzeń jest również ekscentryczna przyjaciółka Catherine, niejaka Roxy oraz… dr Beth Garner, policyjna psycholożka współpracująca z Curranem. W miarę rozplątywania kryminalnej zagadki detektyw jest coraz bardziej zafascynowany Catherine, co tylko skomplikuje dojście do prawdy, a także wystawi Nicka na poważne niebezpieczeństwo.

Zrealizowany z poszanowaniem wyznaczników gatunku, rasowy, trzymający w napięciu thriller kryminalny. Verhoeven, zapatrzony w twórczość Hitchcocka, starannie buduje suspens, wielokrotnie cytując angielskiego mistrza (np. motyw damskiej peruki). Nie przypadkiem twórca powołuje się na estetykę noir widoczną w zabiegu wprowadzenia klasycznej figury femme fatale. Nie zapomina jednak o czasie powstania filmu. Catherine z wykonaniu Sharon Stone to kobieta na wskroś współczesna, będąca ikoną dekady. Jest błyskotliwa, piękna, inteligentna i seksowna, a jednocześnie samodzielna, wyemancypowana, okazująca mężczyznom swoją wyższość. Mężczyźni są bowiem tylko przedmiotem zabawy i intryg w rękach kobiet, okazując się bardziej marionetkami niż podmiotem wydarzeń, człowiek zaś jawi się jako zwierzę popychane do działania przez niezrozumiałe instynkty. Nagi instynkt to jednocześnie znakomite kino rozrywkowe. Wartka akcja, kryminalna intryga dopełniająca się w brawurowym finale filmu, znakomite aktorstwo (szczególnie Sharon Stone, obwołanej symbolem seksu lat 90.) oraz postmodernistyczny wątek równoległej akcji toczącej się w filmie i w powstającej na naszych oczach książce dopełniają sukcesu.

Obraz zdobył niemiecki Złoty Ekran, został też nagrodzony MTV Movie Award oraz amerykańską BMI Film & TV Award.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.