My Fair Lady

Oscarowy musical z Audrey Hepburn i Rexem Harrisonem w rolach głównych.

Londyn epoki edwardiańskiej. Specjalista od fonetyki, prof. Henry Higgins, pewnego wieczoru spotyka w Covent Garden nieokrzesaną uliczną kwiaciarkę Elizę Doolittle. Robiąc notatki dotyczące jej akcentu, profesor budzi niepokój i gwałtowny sprzeciw dziewczyny. Jednak następnego dnia Eliza zjawia się w jego domu, prosząc o lekcje wymowy. Mówiąc poprawnie, panna Doolittle ma szansę na pracę w kwiaciarni. Arogancki naukowiec jest przekonany, że każdego może nauczyć eleganckiej angielszczyzny, a tym samym ukryć jego prawdziwe pochodzenie. Przyjmuje zatem wyzwanie zaprzyjaźnionego pułkownika Pickeringa i podejmuje się uczynienia z londyńskiej kwiaciarki prawdziwej damy…

Pigmalion to jedna z najsłynniejszych sztuk irlandzkiego dramaturga i noblisty George’a Bernarda Shawa. W 1956 jej sceniczną musicalową wersję zatytułowaną My Fair Lady stworzył amerykański duet: scenarzysta Alan Jay Lerner i kompozytor Frederick Loewe. W roku 1964 filmową adaptację musicalu zrealizował George Cukor — znakomity hollywoodzki reżyser (Dama kameliowa, Żebro Adama, Narodziny gwiazdy). Główną rolę zagrała będąca u szczytu popularności Audrey Hepburn, której towarzyszy plejada świetnych brytyjskich aktorów: Rex Harrison, Stanley Holloway, Wilfrid Hyde-White i Gladys Cooper. Perypetie kwiaciarki uczącej się poprawnej wymowy i etykiety autorzy filmu ukazali zgodnie z wymogami gatunku, wygrywając zarówno komediowy potencjał tej historii, jak i muzyczne walory dzieła Lernera i Loewego. W partiach wokalnych Hepburn została zdubbingowana przez Marni Nixon (jej głos możemy usłyszeć w takich musicalach jak Król i ja czy West Side Story) i jedynym utworem w oryginalnym wykonaniu aktorki jest zawadiackie Just You Wait. Co ciekawe, Rex Harrison odmówił śpiewania z playbacku na planie, dlatego po raz pierwszy zdecydowano się nagrywać piosenki na żywo przy użyciu mikrofonu bezprzewodowego.

Film zdobył osiem Oscarów (m.in. dla najlepszego obrazu, za reżyserię, główną rolę męską, zdjęcia oraz dźwięk), trzy Złote Globy, nagrodę BAFTA, a także trzy statuetki włoskiej nagrody David di Donatello — w tym dla Rexa Harrisona i Audrey Hepburn za najlepsze role w filmie zagranicznym.

My Fair Lady
My Fair Lady
1964
musical
166 min
George Cukor

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (3 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.