Moja piękna pralnia

Słynny film Stephena Frearsa – słodko-gorzki portret Pakistańczyków w Londynie epoki premier Thatcher.

Młody Pakistańczyk Omar przejmuje w jednej z biednych dzielnic Londynu pralnię swojego wuja, specjalisty od szemranych interesów i ”dojenia systemu”. Zatrudnia Johnny’go, dawnego kumpla ze szkoły. Ich drogi się rozeszły, gdy bezrobotny Johnny związał się z odradzającym się ruchem faszystowskim. Wspólnie doprowadzają pralnię do rozkwitu, a ich wzajemne relacje także wkraczają w zupełnie nową fazę...

„Siłą filmu nie jest fabuła czy akcja, ale portret społeczeństwa, w którym żyją bohaterowie. Brytania ukazana jako studium kontrastów między bogatymi a biednymi, klasami wyższą i niższą, Brytyjczykami z urodzenia a różnymi grupami imigrantów – wśród których są też takie zaczynające prosperować, jak Pakistańczycy. Do tej całej mieszanki Frears dorzuca konflikt między heteroseksualistami i gejami” – pisał wkrótce po amerykańskiej premierze fillmu w 1986 Roger Ebert. A sam reżyser mówił: „Zwykle filmy o imigrantach są depresyjne i ponure, traktujące imigrantów jak ofiary. Ten jest inny, jest jak spacer ulicą w Londynie: jest poważnie, ale też zabawnie i czarująco. Imigranci są śmieszni, skandalizujący, bogaci, pełni życia i skorumpowani jak reszta społeczeństwa. Mają coś do powiedzenia tam, gdzie dzisiejsi Anglicy niekoniecznie”.

Moja piękna pralnia była nominowana do Oscara za scenariusz oryginalny (autorstwa Hanifa Kureishiego), który nominowano też do BAFTA. Kilka nagród krytyków brytyjskich i amerykańskich zdobył Daniel Day-Lewis, którego kariera dopiero się rozkręcała. Niektóre z nagród otrzymał jednocześnie za role w dwóch filmach – Moja piękna pralnia i Pokój z widokiem. Oba miały amerykańską premierę tego samego dnia, wcześniej aktor był w tym kraju zupełnie nieznany. „Oglądanie równolegle tych dwóch kreacji – brytyjskiego arystokraty i punka ze społecznych nizin – jest czystą afirmacją cudu aktorstwa. Ten człowiek potrafiący tak zagrać dwie tak różne postaci jest nadzwyczajny!” – zachwycał się Roger Ebert. 

Moja piękna pralnia
My Beautiful Laundrette
1985, Wielka Brytania
obyczajowy
93 min
Stephen Frears

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.