Ministranci

Przyjaźń dwóch nastolatków może zostać wystawiona na próbę, gdy staje między nimi dziewczyna.

Południe Stanów, lata 70. Francis, Tim, Wade i Joey są uczniami katolickiej szkoły św. Agaty. Chłopcy nie należą do najgrzeczniejszych, kuszą ich też rzeczy zakazane — dostępne dorosłym. Opiekunką klasy jest surowa siostra Assumpta, która staje się dla przyjaciół uosobieniem zła. Swoje fantazje przekładają na wspólnie tworzony komiks zatytułowany Atomowa Trójca. Życie Francisa i Tima zmienia się, gdy pojawia się w nim urocza Margie. Pewnego dnia dziewczyna dostaje od Francisa list miłosny… który jednak napisał Tim. Para zbliża się do siebie, lecz to uczucie dzieli najlepszych przyjaciół.

Niezależny film Petera Care’a jest jak dotąd jedyną pełnometrażową fabułą w dorobku Brytyjczyka — przede wszystkim cenionego twórcy wideoklipów (m.in. dla Cabaret Voltaire, Killing Joke, Depeche Mode, Simply Red, R.E.M.). Ministranci to adaptacja na poły autobiograficznej powieści amerykańskiego pisarza Chrisa Fuhrmana zaliczanej do gatunku „powieści formujących” —  ukazujących kształtowanie się osobowości młodego bohatera. Care oddał ducha literackiego pierwowzoru, ukazując słodko-gorzkie, chwilami nieodparcie zabawne, a chwilami bolesne wchodzenie w dorosłość. Znakomicie opowiedziana historia ujmuje wyważeniem w balansowaniu między komedią i dramatem oraz trafnym uchwyceniem niuansów psychologicznych. Ciekawym zabiegiem było wprowadzenie sekwencji animowanych odnoszących się do tworzonego przez bohaterów komiksu, za które odpowiadał znany kanadyjski rysownik Todd McFarlane. Autorem świetnych zdjęć jest Lance Acord (Być jak John Malkovich, Buffalo 66). W rolach głównych wystąpili rewelacyjni Emile Hirsch, Kieran Culkin i Jenna Malone, zaś w postać siostry Assumpty wcieliła się współproducenta filmu — Jodie Foster.

Za swój debiut Peter Care otrzymał wyróżnienie Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Bostonu oraz nagrodę Independent Spirit. 

Ministranci
The Dangerous Lives of Altar Boys
2002, USA
komediodramat
2002 min
Peter Care

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.