Miłość i śmierć w Wenecji

Miłosny trójkąt w scenerii Wenecji początku XX w. - Helena Bohnam Carter w adaptacji Henry'ego Jamesa.

Londyn, początek ubiegłego stulecia. Kate Croy po śmierci matki trafia pod opiekę bogatej ciotki Maude. Kobieta stara się wydać siostrzenicę dobrze za mąż, jednak dziewczyna z trudem znosi narzucane jej ograniczenia. Jest zakochana w dziennikarzu Mertonie, choć ciotka Maude dokłada wszelkich starań, by nie dopuścić do tego związku. Sytuacja zmienia się, gdy w życie Kate wkracza bogata Milly. Dziewczyny szybko zaprzyjaźniają się, a przystojny Merton budzi także uczucia młodej Amerykanki. Kiedy Kate odkrywa, że jej przyjaciółka jest śmiertelnie chora, wpada na pomysł, by wyswatać ją z Mertonem. Kobiety wyjeżdżają do Wenecji. Wkrótce dołącza do nich młody dziennikarz…

Brytyjsko-amerykański melodramat Miłość i śmierć w Wenecji to adaptacja powieści Henry’ego Jamesa „Skrzydła gołębicy”. Reżyserii podjął się Iain Softley (Backbeat, Hakerzy, K-Pax), a scenariusz napisał Irańczyk Hossein Amini (Więzy miłości, Cena honoru, Drive). Film opowiada o miłości i namiętności oraz świecie spętanym konwenansami. Młoda Amerykanka, dziedziczka wielkiej fortuny jest łakomym kąskiem dla wielu zubożałych angielskich arystokratów, jednak kieruje się uczuciami — miłości i przyjaźni. W kontraście do niej została zbudowana postać Angielki Kate, podobnie wolnej duchem, choć ograniczanej przez pozycję społeczną i łaskę zamożnej ciotki. Miłosny trójkąt na początku wydaje się zabawą, lecz podejmowane wybory nie pozostają niewinne. Softley subtelnie maluje portret świata z początku XX wieku — świata wchodzącego w nowoczesność. Jak zwykle świetną rolę stworzyła Helena Bonham Carter wcielająca się w Kate. Towarzyszą jej Linus Roache (Merton), Alison Elliott (Milly), Charlotte Rampling (Maude). Autorem niezwykłych zdjęć jest Eduardo Serra, a na szczególną uwagę zasługują kostiumy zaprojektowane przez wielokrotnie wyróżnianą Sandy Powell (Orlando, Zakochany Szekspir, Gangi Nowego Jorku).

Dwie nagrody BAFTA (w tym za zdjęcia dla Eduarda Serry), cztery nominacje Akademii (m.in. za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą, zdjęcia i kostiumy), nominacja do Złotego Globu dla Heleny Bonham Carter.

Miłość i śmierć w Wenecji
The Wings of the Dove
1997, USA/Wielka Brytania
melodramat
98 min
Iain Softley

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4.3 (3 votes)

Galeria

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.