Mamuśka

Rozwódka i nowa wybranka jej męża walczą o uczucia dzieci. W doborowej obsadzie.

Jackie i Luke Harrison są po rozwodzie i dzielą opiekę nad dwójką ukochanych dzieci — Anną i Benem. Kiedy w życiu Luke’a pojawia się nowa partnerka — sporo młodsza Isabel — mali Harrisonowie nie mogą się pogodzić ze zmianą w ich życiu. Szczególnie 12-letnia Anna manifestuje swoje niezadowolenie. Jackie krytycznie patrzy na wciąż pracującego, a więc nieobecnego eksmęża oraz jego wybrankę, która spędza z jej pociechami dużo czasu. Mimo trudności Isabel nie poddaje się, próbując zdobyć zaufanie dzieci Luke’a. Sytuacja zmienia się, gdy Jackie zaczyna chorować…

Chris Columbus to reżyser doskonale znany wielbicielom hollywoodzkich filmów, choćby z takich tytułów jak Kevin sam w domu, Pani Doubtfire czy z pierwszych dwóch części ekranowych przygód Harry’ego Pottera. Przy Mamuśce współpracował ze scenarzystką Gigi Levangie, którą do napisania scenariusza zainspirowały własne doświadczenia z dwójką pasierbów. Historia wydaje się typowa: matka i macocha walczą o uczucia dzieci. Jednak film Columbusa wymyka się temu schematowi, ogniskując opowiadanie na kobietach, które stają w obliczu niełatwej życiowej sytuacji. Problemem Jackie nie jest związek byłego męża z nową kobietą, ale rola jaką może ona pełnić w życiu jej ukochanych dzieci. Isabel natomiast mierzy się z matką uwielbianą przez Annę i Bena, próbując odnaleźć swoje miejsce w tym układzie. Autorzy filmu skupiają się na stronie psychologicznej, tworząc wiarygodny emocjonalnie portret obu bohaterek — pokazując ich relacje z dziećmi, ale też tworzenie się wzajemnej więzi. Choć przy takim temacie łatwo wpaść w pułapki melodramatu, Columbus zręcznie je omija, wyważając proporcję między dramatem a komedią. Sukces gwarantują tu znakomite aktorki w rolach Jackie i Isabel, czyli Susan Sarandon i Julia Roberts (obie są również współproducentkami filmu). Dzięki nim historia nabiera wiarygodności i lekkości. W roli Luke’a wystąpił Ed Harris, a na szczególne brawa zasługują młodzi aktorzy — Jena Malone (Anna) i Liam Aiken (Ben).

Nagroda Blockbuster Entertainment dla Julii Roberts, wyróżnienie krytyków z San Diego oraz nominacja do Złotego Globu dla Susan Sarandon oraz Young Artist Awards dla Jeny Malone i Liama Aikena.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (6 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.