Malcolm X

Biografia Malcolma X opowiedziana przez Spike’a Lee.

Gdy w tajemniczych okolicznościach zostaje zabity pastor Little, jego syn Malcolm trafia do domu dziecka. Mimo świetnych ocen chłopak nie może uczyć się dalej. Przenosi się do nowojorskiego Harlemu, gdzie poznaje gangstera West Indian Archie’ego. Życie przestępcy wydaje się łatwe, lecz wkrótce Malcolm zostaje pojmany i skazany na 10 lat więzienia. Za kratami postanawia wrócić do nauki, nawraca się także na islam, zaczynając rozumieć problemy murzyńskiej społeczności. Po zakończeniu kary mężczyzna wiąże się z organizacją religijną Naród Islamu. Przyjmuje też imię Malcolm X.

Malcolm X to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Ameryki XX wieku. Bojownik o prawa Afroamerykanów, muzułmanin, polityczny przeciwnik Martina Luthera Kinga. Głosił hasła rewolucji i ponadnarodowego zjednoczenia Czarnych. W 1965 roku został zabity przez zamachowca związanego z Narodem Islamu – organizacją, którą Malcolm X opuścił, nie zgadzając się z jej liderem. Wielowymiarowa, tragiczna postać czarnoskórego aktywisty i rewolucjonisty została ukazana tuż po jego śmierci w książce Autobiografia Malcolma X, którą na podstawie rozmów z bohaterem napisał Alex Haley – dziennikarz i autor bestsellerowych Korzeni (1976). Jego książka stała się podstawą dla scenariusza filmu. Reżyserię powierzono Spike’owi Lee, który na przełomie lat 80. i 90. wprowadził na nową drogę kino afroamerykańskie. Lee, pozostając wierny biografii Malcolma X, zrealizował film-epitafium dla bohatera czarnych gett. Ukazał koleje losu Malcolma, skupiając się na jego przemianie, walce o prawa Afroamerykanów oraz politycznym zaangażowaniu. Ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie archiwalnych zdjęć, znakomicie łączących fabularną warstwę filmu z dokumentem epoki. Na ekranie pojawia się również w roli nauczyciela z Soweto Nelson Mandela – ikona walki z apartheidem, który w czasie realizacji filmu jeszcze obowiązywał w RPA. Jednak gwiazdą filmu niepodzielnie pozostaje Denzel Washington wcielający się w postać Malcolma X., nagrodzony za swoją kreację Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu Berlinale oraz nominowany do Oscara i Złotego Globu. Obok niego zobaczymy m.in. Angelę Bassett, Alberta Halla, Delroya Lindo oraz Christophera Plummera.

W 2010 roku film Spike Lee został wpisany do Narodowego Rejestru Filmów, czyli na listę dzieł budujących dziedzictwo kulturalne USA i przechowywanych w Bibliotece Kongresu.

Malcolm X
Malcolm X
1992, USA/Japonia
194 min
Spike Lee

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.