Ludzkie dzieci

Mroczny świat przyszłości i walka o ochronę jedynej ciężarnej kobiety.

Niebanalne filmy science fiction powstają raz na jakiś czas. Najczęściej produkcje nie wykraczają poza gatunkowe klisze, a fabularne toposy nie grzeszą oryginalnością. Reżyser Alfonso Cuarón miał w przypadku Ludzkich dzieci większe ambicje. Jak mówił w jednym z wywiadów: „Kiedy zabieram się za robienie filmu, to nie ukrywam, że muszę go przefiltrować przez swój obraz świata i wrażliwość”.

Theo Faron to człowiek, który właściwie stracił już nadzieję. Londyn roku 2027, jak cały świat, jest miejscem przygnębiającym. Theo, niegdyś aktywista, teraz żyje w apatii, z dnia na dzień. Klatki dla zalewających Anglię imigrantów, przemoc na ulicach, chaos i zniszczenie rządzą obecnie światem. Od 18 lat nie urodziło się żadne dziecko. Pewnego dnia Theo wpada w tarapaty. Zostaje porwany i niebawem staje przed swoją byłą żoną Julian, która powierza mu nadzwyczaj ważną misję. Theo ma w tajemnicy eskortować prawdopodobnie jedyną brzemienną kobietę na świecie.

Ludzkie dzieci to twórcze przeniesienie na ekran bestsellerowej powieści P.D. James. Twórcy wykreowali ponury świat niedalekiej przyszłości — świat zadziwiająco realny i prawdopodobny. To miejsce, gdzie panuje przemoc, reprodukcyjna zapaść, a codzienna walka o przetrwanie zastępuje sens życia. Cuarón i jego współpracownicy sugestywnie połączyli futurystyczny, trzymający w napięciu thriller z dramatem na poły egzystencjalnym, podejmującym ważne wątki społeczne i socjologiczne. Oszczędna, surowa forma filmu współgra z treścią, uciekając przed typowym dla widowisk s.f. efekciarstwem. Do niewątpliwych atutów należy aktorstwo — Clive Owen, Julianne Moore i Michael Caine zwyczajowo przykuwają do ekranu.

Obraz Cuaróna zdobył szereg nagród. Między innymi dwa wyróżnienia BAFTA, dwie nagrody w Wenecji oraz liczne nagrody krytyków filmowych na całym świecie.

Ludzkie dzieci
Children of Men
2006, USA/Wielka Brytania
dramat s.f.
105 min
Alfonso Cuarón

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.